Antalya / Kepez

Antalya’da BİLİMFEST rüzgarı esti

Kepez Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Antalya Bilim Festivali, 4 gün boyunca Antalyalıları bilimin ışığında aydınlattı. Devamı haberimizde....

Antalya’da BİLİMFEST rüzgarı esti

 

 Kepez Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Antalya Bilim Festivali, 4 gün boyunca Antalyalıları bilimin ışığında aydınlattı. Yaklaşık 2 milyon ziyaretçinin katıldığı Antalya Bilim Festivalinin finalinde BİLİMFEST Proje Yarışmasının ‘EN’leri ödüllendirildi.

 

Antalyalıları bilim ve teknoloji dünyasıyla buluşturan BİLİMFEST, 4 gün boyunca hatıralarda güzel izler bıraktı. Antalyalıların ilgi odağı olan BİLİMFEST,  yaklaşık 2 milyon ziyaretçi ağırladı. Festivalinin açılışı gibi finali de büyük bir katılımla gerçekleştirildi. BİLİMFEST finali Proje Yarışması heyecanıyla taçlandı. BİLİMFEST Proje Yarışmasının ‘EN’leri ödüllerini Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün elinden aldı. Festivalin en heyecanlı ekibi olan yarışmacı öğrenciler, 4 gün boyunca 3 farklı alandaki fikirlerini hem ziyaretçilere hem de değerlendirme kuruluna sundu. Projeleriyle ilk 3’e giren takımlar, festival sahnesine davet edilerek onurlandırıldı. Yüzlerce seyircinin önünde ödüllerini alan takımlar, mutluluklarını aileleriyle paylaştı.

  

İYİ Kİ BİLİMFEST VAR

 

Festivale olan ilgiyle Antalyalıların bilgiye, teknolojiye, uzay çağına, gökyüzüne ne kadar tutkusu olduğunu gördüklerini vurgulayan Kepez Belediyesi Başkanı Hakan Tütüncü, iyi ki Antalya Bilim Merkezini kurarak Bilimfest düzenlediklerini söyledi. Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği gençlere böylesi bir festival düzenlediklerini belirten Başkan Tütüncü, artık Antalya’nın tarım ve turizmden sonra bilimin de başkenti olmaya aday olduğunu dile getirdi.

 

TEKNOFEST RÜZGARI ŞEHRİMİZDE

 

Bilime tutkun olan Antalyalıların milli teknoloji hamlelerimizi eserlerini, fikirlerini, aydınlık geleceğimizi gördüğünü belirten Başkan Tütüncü, “Biz de modern dünyanın bilim ve teknoloji alanlarında ufukları zorlayabilen bir ülke olduğumuzu gördüler. Bir de 1961’de yolda bırakılan Devrim arabasını gördüler. Ama artık o otomobil artık mahsun değil, çünkü yolda bırakılmayan en ileri teknolojilerine sahip TOGG ile yan yana sergileniyor. Bu festival gelecek tasavvuruyla ülkemizin aydınlık geleceğini inşa etmeye yönelik bir festival. Teknofest rüzgarını şehrimize taşıyor. İstikbal göklerdedir deyişinin arkasındaki felsefeyi, ruhu, inceliği anlamamıza yaraşır bir festival oldu” diye konuştu.

 

YARIŞMA İCRA KURULUNA TEŞEKKÜR

 

Bilimfest Proje Yarışması İcra Kurulu üyeleri Antalya Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Gençlik ve Spor Müdürü Yavuz Gürhan, Antalya Teknokent Müdürü Dr. İbrahim Yavuz, TÜBİTAK BİTO Başkanı Ömer Kökçam, Kepez Belediyesi Başkan Yardımcıları Sabahat Adanır ile Mustafa Özsoy, DokumaPark A.Ş. Başkanı Serhat Demir ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürü Selim Tıraş, başkan Tütüncü’nün elinden teşekkür plaketi aldı.

 

AKILLI ŞEHİR VE ULAŞIM TEKNOLOJİLERİ

 

Bilimfest Proje Yarışması Akıllı Şehir ve Ulaşım Teknolojileri İlköğretim kategorisinde Orion takımı birinci, Zen10 takımı ikinci, Karoba takımı ise üçüncü oldu. Bu alanın ortaöğretim kategorisinde ise Göynük Fen birinci, Engelsiz Yaşam ikinci ve Gowsept takımı üçüncü oldu.

 

ÇEVRE VE ENERJİ TEKNOLOJİLERİ

Çevre ve Enerji Teknolojileri ilköğretim kategorisi birinci takımı Yıldırım, ikinci Yeryüzünün Uyanışı ve üçüncü Sis Avcıları oldu. Bu alanın ortaöğretim kategorisinde ise Atlantis takımı birinci, İnsansız Su Altı ikinci ve Kapplast üçüncü oldu.

 

TARIM VE GIDA TEKNOLOJİLERİ

 

Tarım ve Gıda Teknolojileri alanında ilköğretim kategorisi birincisi Bilimfest takımı olurken, ikinci Otomatik Fikirler, üçüncü Teknodef oldu. Ortaöğretim kategorisindeyse Umem takımı birinci, Avokteam ikinci, Amalgam üçüncü oldu.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kepez’in ilk ritmik cimnastikçileri
Bölgesel

Kepez’in ilk ritmik cimnastikçileri

Kepez Belediyesi Spor Kulübü cimnastik altyapısında yetişen 9 sporcu, ilçenin ilk ritmik cimnastikçileri olarak yarışmalara hazırlanıyor

Antalya, Bilim Merkezi’nden dünyanın uydusu gözlemlendi
Etkinlik

Antalya, Bilim Merkezi’nden dünyanın uydusu gözlemlendi

Kepez Belediyesi bünyesinde hizmet veren Antalya Bilim Merkezi, Gökyüzü Gözlem Etkinliği düzenledi. Antalyalıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte katılımcılar, teleskopların 135 kat büyüttüğü gökyüzünde, Ay yüzeyindeki kraterleri detaylı bir şekilde gözlemleme imkanı buldu.

Kepez’de Antalya’nın ilk ragbi takımları
Bölgesel

Kepez’de Antalya’nın ilk ragbi takımları

Kepez Belediyesi Spor Kulübü çatısındaki Antalya’nın ilk kız ve erkek ragbi takımları, milli takımlara oyuncu göndermeye başladı.

Antalya, Bilim Merkezi’nden dünyanın uydusunu gözlemledi
Bölgesel

Antalya, Bilim Merkezi’nden dünyanın uydusunu gözlemledi

Kepez Belediyesi bünyesinde hizmet veren Antalya Bilim Merkezi, Gökyüzü Gözlem Etkinliği düzenledi.

Başkan Kocagöz’den çocuklara yeni parklar
Bölgesel

Başkan Kocagöz’den çocuklara yeni parklar

Kepez Belediyesi, yeni park yatırımlarıyla çocuklara hem yeşil bir şehirde büyüme hem de oyun aktivitelerini güvenli alanlarda yapma imkânı sunuyor.

Kepez Belediyesi'nden Ünsal’a yeşil bahçe
Bölgesel

Kepez Belediyesi'nden Ünsal’a yeşil bahçe

Kepez Belediyesi, Ünsal Mahallesi’nde yapımı tamamlanan çok amaçlı butik spor salonunun çevresinde ağaçlandırma ve çimlendirme çalışmasıyla 1500 metrekare (m2) büyüklüğünde yeşil alan oluşturdu.