Antalya / Kepez

Antalya Dokuma’ya Selçuklu kitabesi

Kepez Belediyesi kentin bir tarihi mirasını daha DokumaParka getirdi. Anadolu Selçuklu dönemine ait burç kitabesinin kopya çalışması DokumaParkta sergileniyor.

Antalya Dokuma’ya Selçuklu kitabesi

Kepez Belediyesi DokumaParkın kültür sanat adası kimliğini kentin kültürel ve tarihi objeleriyle zenginleştirmeye devam ediyor. Adeta açık hava müzesi haline getirilen eski Dokuma Fabrikası alanında oluşturulan botanik parkta Anadolu Selçuklu döneminin mimari izlerini taşıyan ve Yörük kültürünün kente armağanı olan Zeytinli Sarnıcının birebir örneği yapılmıştı. Antalya Kalesinin Tophane kısmındaki surların yıkılması sırasında sökülen ve Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubatın oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırıldığı belirlenen 3 metre 22 santimetre yüksekliğindeki kale burç kitabesi de DokumaPark açık hava müzesinde yerini aldı.

DOKUMANIN NIZAMIYESINE KITABE
Eski Dokuma Fabrikasının nizamiye bahçesinde sergilenmesi amacıyla görsel sanatları uzmanlarınca 1926 yılında sökülerek Antalya Müzesine taşınan burç kitabesinin kopya çalışması yapıldı. Aslındaki ebatlarında ve ayrıntılarında yapılan kitabe Bir Zamanlar Antalya Müzesi binasının yanında inşa edilen kale burcuna yerleştirildi. Kitabenin yapımında mermer ve taş malzeme kullanıldı.

SELÇUKLU MÜHRÜ DOKUMADA
Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de DokumaParka kazandırdığı kale burcu kitabesinde incelemelerde bulundu. Başkan Hakan Tütüncü yaptığı açıklamada Antalyanın Türkler tarafından fethinin Anadolu Selçukluları devrinde yapıldığını anımsattı. II. Gıyaseddin Keyhüsrevin Antalya Kalesinin burçlarına güzel bir kitabe ile Türklerin mührünü vurduğunu belirten Başkan Tütüncü açıklamasında şunları kaydetti: Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev 1237-1246in yapılmasını emrettikleri o kitabenin bir kopyasını DokumaParkın içerisinde canlandırdığımız bir kale burcunun tam da ortasına yerleştirdik. Buradaki temel amacımız yaşam merkezi olan Dokuma Parkta Gıyaseddin Keyhüsreve ve onun maneviyatının şahsında bütün Anadolu Selçuklularına bir selam göndermekti. Çünkü onlar bu güzel şehri fetih etmeseydi bugün bu güzel şehirde yaşıyor olamayacaktık. Onlara çok şey borçluyuz. Kitabe ile Gazi Mustafa Kemal Atatürkün Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir sözüyle övdüğü bu güzel kenti bize kazandıran atalarımıza gönül borcumuzu ödemek onlarla aramızdaki gönül bağını kuvvetlendirmek istedik.

ANTALYAYI IMAR EDENLERE SELAM GÖNDERIYORUZ
Bir yandan şehri imar ederken diğer yandan manevi dinamikleri ihya etmek için de elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Yapmalıyız ve yapacağız da. O yüzden parklarımızın bahçelerimizin tesislerimizin en özel noktalarına kitabeler gibi eserler yaparak ecdadımıza atalarımıza bu güzel şehrin imar ve ihyasında emeği geçenlere katkıda bulunanlara güzel selamlar gönderiyoruz. DokumaParka yaptığımız kitabe ile bu selamlardan birisini uzun yıllar yaşatacağız.

DOKUMA ANTALYA MÜZESI
Türkiyenin önemli 84 mimari eserin minyatürünün açık hava müzesinde sergilendiği Dokuma alanında Antalyanın önemli bir kültür mirası olan Elmalı Arı Sereni ile Likya Tahıl Ambarının birebir kopyası yapılmıştı. Kepezde yaşanan şehirleşmeyi anlatmak amacıyla gecekondu müzesi kazandırılan Dokumada Bir Zamanlar Antalya Müzesi Anadolu Oyuncak Müzesi ile Klasik Otomobiller Müzesi de buluyor.

BURÇ KITABESINDE NE YAZIYOR
Burç kitabesinde Bu mübarek burcun yapılmasını yüce sultan ulu şahlar şahı milletlerin dizginlerinin sahibi dünya sultanlarının sultanı Arap ve Acem hükümdarlarının efendisi ufukların bekçisi dünyanın ve dinin yardımcısı İslamın ve Müslümanların yücelticisi dünyanın ve ahrette Allahın gölgesi fetih babası müminlerin emiri Keykubat oğlu Keyhüsrev emretti deniliyor.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Kepez'de eller onlar için semaya açıldı
Etkinlik

Kepez'de eller onlar için semaya açıldı

Antalya Kepez Belediyesi tarafından, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için Kur’an- Kerim ve Mevlid tilaveti yapıldı.

Kepez'e Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil İstasyonu
Yerel Yönetim

Kepez'e Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil İstasyonu

Kepez Belediyesi ve SELEKSAN İnşaat işbirliğiyle Çankaya Mahallesine kazandırılacak Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil İstasyonunun temeli törenle atıldı.

Kepez Belediyesinden kolon denetimi
Bölgesel

Kepez Belediyesinden kolon denetimi

Kepez Belediyesi vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla zemin katında geniş hacimli iş yeri bulunan yapıları mercek altına aldı.

Kepez'de sanayi sitesi esnafına kalıcı çözümler destek
Yerel Yönetim

Kepez'de sanayi sitesi esnafına kalıcı çözümler destek

Genel Kurulda konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Biz sözde değil öz de esnaf dostu olduğumuzu Akdeniz Sanayi Sitesindeki yaptığımız çalışmalarda gösterdik.

Kepez Belediyesinin, Balık Pazarına kazandırdığı camii ibadete açıldı
Yerel Yönetim

Kepez Belediyesinin, Balık Pazarına kazandırdığı camii ibadete açıldı

Kepez Belediyesi'nin, Balık Pazarı'na kazandırdığı Kaptan-ı Derya Barbaros Hayreddin Paşa Cami-i Şerifi, Kur'an Tilaveti ve Mevlid-i Şerif Kıraatı okunarak açıldı.

Kepez arama kurtarma 12 kişiye ‘can’ oldu
Yerel Yönetim

Kepez arama kurtarma 12 kişiye ‘can’ oldu

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından kurtarma çalışmalarına destek vermek için bölgeye giden Kepez Belediyesi Arama Kurtarma ekibi, 12 kişiyi enkazdan sağ olarak çıkardı.