Aydın

Dört asırlık Kervansaray tarihe ışık tutacak

Belediye Başkanı Ömer Günel’in “müzeler kenti” projesi kapsamında Kuşadası’nda son dönemde art arda önemli adımlar atıldı

Dört asırlık Kervansaray tarihe ışık tutacak

AYDIN (İHA) - Belediye Başkanı Ömer Günel’in “müzeler kenti” projesi kapsamında Kuşadası’nda son dönemde art arda önemli adımlar atıldı. Necati Korkmaz Mikrominyatür Sergi Alanı, Mineral ve Fosil Müzesi, Rosemary Anı Evi ve Türk Kahvesi Evi ile Porselen Bebek Müzesi’ne ev sahipliği yapan Kuşadası’nda, müze sayısı kısa süre içerisinde 7’ye yükselecek.

Türkiye’nin turizm başkenti Kuşadası, Belediye Başkanı Ömer Günel’in göreve gelmesinin ardından kültür turizmi alanında adından söz ettirecek önemli yatırımların adresi olmaya başladı. Kentin simgeleri olan Güvercinada Kalesi’nde Deniz Ticaret Tarihi Müzesi, Kervansaray’da ise Sikke ve Arkeoloji Müzesi kurmak için gerekli kararları alarak Türkiye’nin önemli koleksiyoncularıyla iş birliği protokolleri imzalayan Kuşadası Belediyesi, Yıldırım Caddesi’ne ise Fosil ve Mineral Müzesi’nin ardından bir de etnografya müzesi kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Milimetrik eserler hayranlık uyandırıyor
Dünyanın sayılı mikro minyatür sanatçılarından olan Necati Korkmaz’ın mikroskop ve büyüteçler aracılığıyla görülebilen milimetrik boyutlardaki eserlerinin sergilendiği Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Kuşadası Belediyesi tarafından Tarihi Kale Kapısı’nın üstünde kente kazandırılan merkez, kruvaziyer gemileriyle gelen turistler başta olmak üzere 7’den 70’e her kesimin büyük ilgisi ile karşılaşıyor. 2019 yılında Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen Müze Özendirme Yarışması’nda “Sanat ve Edebiyat Müzeleri” kategorisinde ödüle layık görülen Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı, ev sahipliği yaptığı eserler ile dikkat çekmeyi sürdürüyor. Merkezde sergilenen eserler arasında dünyanın en küçük Kur'an-ı Kerim'i, toplu iğne başına yapılmış dünyanın en küçük satranç takımı, saç telinin üzerine yapılmış yürüyen cambaz, içerisinde Türk klasik hat sanatının örneklerinin bulunduğu dünyanın en küçük hat kataloğu gibi birbirinden ilginç 42 eser bulunuyor.

Fosil ve mineral müzesi ile geçmişe yolculuk
Kentin tarihi bölgelerinden olan Yıldırım Caddesi’nde bulunan iki katlı tescilli binanın Kuşadası Belediyesi ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) iş birliğinde restore edilmesiyle açılan Mineral ve Fosil Müzesi, zengin bir doğa tarihi koleksiyonu barındırıyor. Müzede tarih öncesi dönemden kalma mamut dişi fosili, kömürleşmiş denizlalesi fosili, taşlaşmış kalamar fosili gibi ilginç örneklerin yanı sıra yakut, elmas, altın, ametist ve kuvars gibi kıymetli ve yarı kıymetli mineraller de sergileniyor.

Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen Müze Özendirme Yarışması’nda Doğa Tarihi Müzeleri kategorisinde ödüle layık görülen Mineral ve Fosil Müzesi, Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerine ve zaman dilimlerine ait birbirinden ilginç fosil ve mineral örnekleriyle ziyaretçilerini geçmişte yolculuğa çağırıyor.

Porselen bebek müzesi büyük ilgi görüyor
“Müzeler kenti” projesi kapsamında geçtiğimiz yıl Tarihi Kervansaray’da Kuşadası Belediyesi tarafından kurulan Porselen Bebek Müzesi’nde, koleksiyoncular Meral ve Öğül Orhan tarafından 40 yılda toplanan ve 290 parçadan oluşan Alman ve Fransız üretimi porselen bebekler sergileniyor. Daha çok 1800 ile 1900 yılları arasında üretilen ve farklı boyutlarda olan porselen bebekler özellikle camdan olan renkli gözleri, saçları ve o dönemin modasına uygun kıyafetleriyle ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

Rosemary Anı Evi ve Türk Kahvesi evi
Marina mevkiinde ziyarete açılan Rosemary Anı Evi’nde, Kuşadası’nda 1965-1978 yılları arasında yaşayan ve kentin doğal güzelliklerini koruyarak tüm dünyaya tanıtmak için uzun yıllar emek veren Rosemary Baldwin’in günlük hayatında kullandığı eşyalar sergileniyor. Aynı alanda bulunan Haluk Perk Kahve Evi ise ziyaretçilerini, yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip olan Türk kahvesinin tarihinde yolculuğa çıkarıyor. Haluk Perk Kahve Evi’nde Türk kahvesinin hazırlanmasında ve ikram edilmesinde kullanılan geleneksel eşyalar yer alıyor.

Türkiye’nin ilk Deniz Ticaret Tarihi Müzesi
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Güvercinada Kalesi, Türkiye’nin ilk deniz ticaret tarihi müzesine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ile koleksiyoner Haluk Perk arasında imzalanan protokolle, denizcilikle ilgili çeşitli objeler, deniz ticaretinin tarihi gelişiminde kullanılan ticari eşyalar, balıkçılık aletleri ile sikke, mühür ve biletlerden oluşan bir tarihi eser topluluğu, Deniz Ticaret Tarihi Müzesi’nde ziyaretçilerin ilgi ve beğenisine sunulacak.

Dört asırlık Kervansaray tarihe ışık tutacak
Kuşadası’nın bir diğer önemli simgesi olan kent merkezindeki 400 yüzyıllık Kervansaray ise Porselen Bebek Müzesi’nin ardından hazırlıkları sürmekte olan Sikke ve Arkeoloji Müzesi’nin de adresi olacak. Sikke ve Arkeoloji Müzesi için Başkan Ömer Günel ile koleksiyoncu Zeki Karaoğlu arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol ile Zeki Karaoğlu’nun kişisel koleksiyonunda yer alan çeşitli arkeolojik eserler ve sikkelerden oluşan zengin bir tarihi eser topluluğu, Sikke ve Arkeoloji Müzesi’nde sergilenecek.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Yiğitler Kırkpınar'da ne zaman çıkacak meydane? 663. tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri tarihi...
Bölgesel

Yiğitler Kırkpınar'da ne zaman çıkacak meydane? 663. tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri tarihi...

Her yıl Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen ve dünyanın en eski spor organizasyonu olarak bilinen Kırkpınar, ne zaman yapılacak? İşte, 663. Tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri tarihleri...

Sinop'un tarih kokan jandarma binası yeniden doğuyor
Yaşam

Sinop'un tarih kokan jandarma binası yeniden doğuyor

Sinop’ta Tarihi Jandarma Binası, Amfora-Denizcilik Müzesi oluyor.

Jandarmadan tarihi eser operasyonu! 2 gözaltı
3. Sayfa

Jandarmadan tarihi eser operasyonu! 2 gözaltı

Bingöl’de jandarma ekiplerince yapılan çalışmada tarihi eser olduğu değerlendirilen 63 adet obje ele geçirildi, 2 şüpheli gözaltına alındı.

ATABEM yaz kursu kayıtları başlıyor
Bölgesel

ATABEM yaz kursu kayıtları başlıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür ve Bilgi Eğitim Merkezi (ATABEM) yaz dönemi kurs kayıtları 3 Haziran’da başlıyor.

Nusret Mayın Gemisi Anısını Yaşatıyor! Tarihi Anılar Canlandı
Bölgesel

Nusret Mayın Gemisi Anısını Yaşatıyor! Tarihi Anılar Canlandı

Çanakkale Deniz Savaşı'nın kahramanlarından Nusret Mayın Gemisi'nin anısını yaşatmak için tasarlanan TCG Nusret N-16 Müze Gemisi, Antalya'da ziyarete açıldı.

Çanakkale'de tarihi alan şifa bahçesi oluşturuluyor
Bölgesel

Çanakkale'de tarihi alan şifa bahçesi oluşturuluyor

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Çiftçi Eğitim ve Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Merkezi (BAÇEM) ile ortaklaşa gerçekleştirilen “Gazi Köylerde Şifa Çiçekleri Açıyor” projesi kapsamında ilk hasat gerçekleştirildi.