Ankara

EYT'de ilk maaşın ödeneceği tarih netleşti!

Milyonların beklediği EYT'de erteleme gündeme geldi. Yeni erteleme kararı geldi, ilk maaşın yatacağı tarih değişti.

EYT'de ilk maaşın ödeneceği tarih netleşti!

Milyonların beklediği EYT'de erteleme gündeme geldi. Yaş nedeniyle emekli olamayan EYT'li vatandaşlar için yasa tasarısı Meclis'e geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen EYT'de yaş şartı kalkacaktı. Ancak Kahramanmaraş'ı ve 10 ili sarsan depremler nedeniyle Meclis çalışmalarına ara verilmişti. Yeni erteleme kararı geldi, ilk maaşın yatacağı tarih değişti.

EYT’de bir erteleme daha olacağı netleşti. Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler sonrasında TBMM çalışmalarına ara verilmişti. Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen EYT düzenlemesi de beklemeye alındı.

Meclis’in çalışmalarının yeniden başlamasıyla EYT’nin yasalaşması, ilk maaşların Mart'ta yatırılması bekleniyordu.

EYT'DE SON DÜZLÜĞE GİRİLDİ

Meclis’te üçüncü aşamada bulunan EYT düzenlemesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmişti. Yasalaşma süreci için Genel Kurul’daki görüşmelerin tamamlanması ve yasanın onaylanması gerekecek.

Yasa geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasına sunulacak. Düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte EYT’liler emeklilik başvurusunda bulunabilecek.

Normal şartlarda yasanın Şubat ayında onaylanması ve ilk maaşların Mart ayında yatacağı düşünülüyordu. Ancak ülkemizde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle milletvekilleri ve bakanlar bölgeye akın etti. Türkiye depremzedelere yardıma koşarken, arama kurtarma çalışmalarından gelecek umutlu haberler beklendi.

Sosyal medyada ise EYT’nin erteleneceği veya iptal edileceği yönünde iddialar gündeme gelmişti. EYT’de erteleme iddiaları nedeniyle gözler Meclis’in açılacağı tarihe çevrilmişti.

TARİH DEĞİŞTİ

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Meclis çalışmalarına bir hafta daha ara verileceğini duyurdu. Milletvekillerinin birçoğunun deprem bölgesinde olması dolayısıyla, siyasi partiler arasında yapılan anlaşmayla TBMM çalışmalarına 28 Şubat’a kadar ara verildi.

Bu durum EYT’de bir kez daha erteleme anlamına geliyor. Yeni takvime göre, EYT yasasının Mart ayında Meclis’ten geçmesi ve Resmi Gazete’de yayımlanması söz konusu olabilecek.

Böylelikle emeklilik başvuruları ve onay süreçlerinin ardından ilk maaşın ödenmesi Nisan ayına kalabilir. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan takvime ilişkin bilgi paylaşılması bekleniyor.

Antalya'da artan kira fiyatları başkanı isyan ettirdiAntalya'da artan kira fiyatları başkanı isyan ettirdi

Başkanı İsmail Çağlar, Antalya’da yükselen kira fiyatlarına sitem ederek bir dizi önlem aldıklarını belirterek artış nedeniyle isyan etti.
Deprem sonrası salgın hastalıkları önlemenin yollarıDeprem sonrası salgın hastalıkları önlemenin yolları

Genellikle büyük depremlerin ardından afet bölgelerinde ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklar saygına yol açabiliyor.
 
Depremde yıkılan, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 156 binDepremde yıkılan, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 156 bin

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 507 bin bağımsız bölümden oluşan 156 bin binayı yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit ettiklerini söyledi.
 
Deprem bölgesinde yeni travmalar yaşanabilir uyarısı!Deprem bölgesinde yeni travmalar yaşanabilir uyarısı!

Uzmanlar, deprem sonrasındaki 3 ile 30 gün arasında değişen sürede kişide akut stres reaksiyonları görülebileceğini ifade ettiler.
 
Afet sonrasında psikolojik sağlamlığa dikkat edilmeliAfet sonrasında psikolojik sağlamlığa dikkat edilmeli

Yaşanan 'Asrın felaketini'nin ardından uzman isim, Afet sonrasında psikolojik sağlamlığa dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Türkiye Gazetesi

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Zeytinpark'ta ücretsiz eğitimler sürüyor
Yerel Yönetim

Zeytinpark'ta ücretsiz eğitimler sürüyor

Zeytinpark'ta ücretsiz eğitim hizmeti sunan Antalya Büyükşehir Belediyesi, Eğitim programı kapsamında vatandaşlara Bahçe Peyzajı Eğitimi verdi.

EYT Tazminatı nasıl hesaplanacak ?
Yaşam

EYT Tazminatı nasıl hesaplanacak ?

EYT başvuru işlemleri sürerken diğer yandan ise kıdem tazminatı ve emekli maaşı hesaplamaları başladı. Peki EYT maaşı ve kıdem tazminatı nasıl hesaplanacak? İşte detaylar..

Antalya'da sonu görünmeyen EYT kuyruğu
İş Dünyası

Antalya'da sonu görünmeyen EYT kuyruğu

Antalya'da EYT için emeklilik başvurusu yapmak isteyenler, sabahın erken saatlerinde SGK müdürlükleri önünde yaklaşık 300 metrelik kuyruk oluşturdu.

EYT'liler bu belgeyi e-Devletten alabilecek
Yaşam

EYT'liler bu belgeyi e-Devletten alabilecek

EYT’lilerin e-Devlet’ten alacakları belgeler, “emekli olabilir” yazısı yerine geçecek. EYT’lilerin işten ayrılma ve emeklilik başvuruları için nelere dikkat etmeleri gerek? İşte detaylar...

EYT Başvurusu yapacaklar! e-Devlette yeni düzenleme
Yaşam

EYT Başvurusu yapacaklar! e-Devlette yeni düzenleme

Emeklilikte yaşa takılanların (EYT)'nin mecliste kabul edilmesinin ardından, başvuruların yapılabilmesi için e-Devlet'te yeni düzenleme yapıldı.

Burdur SGK'da EYT kuyruğu
Bölgesel

Burdur SGK'da EYT kuyruğu

Burdur'da emeklilikte yaşa takılan (EYT) vatandaşlar, mesai saatinin başlamasının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) binalarına akın etti.