Yalova

Hayırsever Hayriye Güngör'ün Vasiyetiyle Başlayan İftar Yemeği Geleneği 34. Yılında - Haberler

Yalova'da 1990’da vefat eden hayırsever Hayriye Güngör’ün vasiyetiyle başlayan iftar yemeği dağıtımı geleneği 34’üncü yılına girdi.

Hayırsever Hayriye Güngör'ün Vasiyetiyle Başlayan İftar Yemeği Geleneği 34. Yılında - Haberler

YALOVA (İHA) - Yalova'da 1990’da vefat eden hayırsever Hayriye Güngör’ün vasiyetiyle başlayan iftar yemeği dağıtımı geleneği 34’üncü yılına girdi. Vasiyet üzerine 34 yılda 250 binin üzerinde iftar yemeği dağıtılan Hacı Hayriye Hanım Camii’nde, dağıtımda yemek bitse de kimse eli boş gönderilmiyor.
Hacı Hayriye Hanım Camii’nde başlatılan iftar yemeği dağıtımı geleneği bu Ramazan ayında sürdürülüyor. Hayriye Güngör’ün çocukları ve torunları tarafından sürdürülen gelenek hakkında bilgi veren hayırseverin torunu İlker Kaya, yemek dağıtımına ilgilinin her geçen yıl arttığını söyledi.
Vasiyeti dayısının başlattığını ve kendisinin devam ettirdiğini kaydeden İlker Kaya, kendisinin de oğlu Doç. Dr. Furkan Kaya’ya vasiyet ettiğini ifade etti.
Kaya, amaçlarının bir vakıf kurarak aşevi ve burs gibi bir takım faaliyetler yapmayı da hedeflediklerini anlattı.
İftar yemeği dağıtımının başlangıç hikayesini anlatan Kaya, şöyle konuştu:
“Bundan 35 sene evvel rahmetli anneannem bu caminin vasisi Hayriye Hanım, yan tarafta oturuyordu. Camdan da pazar halkını görüyor. Bir ramazan günü. O koşuşturmayı görmüş iftar vakti. Akşam hep beraber iftara oturduk. ‘Çocuklar ben size bir şey söylemek istiyorum. Bugün seyrettim pazarcı esnafı bir koşuşturma içinde. Ben şöyle düşündüm, akşamları burada iftar yemeği verebilir miyiz’ dedi. Bu ailede büyük memnuniyetle karşılandı. Zaten Büyükada’da ticaret yapıyoruz. Restoranımız, pastanemiz, ustalarımız var. Rahmetli dayım o sene 2 tane adadan usta getirip kazanlarla beraber başladı. İlk dönemlerde 100-150 kişi kadar. O dönemde Bulgaristanlı misafirlerimiz çoktu bizim. Daha sonra bu profesyonele dönüştü. Takım taklavat derken bu seneye geldik. Esas amaç burada, evine yetişemeyen veya ihtiyaç sahibi olan kişilere vermek. Bu arada yolcusunuz pazara alışverişe geldiniz iftarınızı açabiliyorsunuz, o şekilde başlamıştık ve bugüne kadar da geldi. 3’er kişi hesap ediyoruz, bir evde 3 kişi varmış gibi. 600-700 kişiye kadar günlük buluyor. Bu da bize mutluluk veriyor. Yemek aynı zamanda Çalıca köyü, bizim dede köyümüzdür. Oraya da her ramazan gönderiyoruz. Orada da aşağı yukarı 300-400 misafirimiz var. Onlar da bizi her ramazan bekliyorlar.”
Çok sayıda hayırseverin de iftar yemeğine katkı sağladığını dile getiren Kaya, “İnsanlar görüyorlar. Bir kilo un getiren de var, 10 kilo et getiren de var. Çok destek var. Saat 4-5 gibi çok yaşadım. Koyun kuzu hazırlanmış kuşbaşı şeklinde et geliyor. Ben bunla çok karşılaştım. Dolaplarımız dolu. Başlangıçtan bugüne kadar. 35 sene geriye gittiğimizde, bugüne geldiğimizde kabataslak bir hesap yaparsak çok eminim 200-250 bin kişilik iftar dağıtımını bulmuştur. Bunda sonraki süreçte burada da iftar açtırabilmek, en büyük proje de aşevi yapmak, yani 12 ay. İnşallah Allah nasip ederse vakıf kurulursa böyle bir imkan var. Ailemiz çok büyük destek içinde. Bir havuzumuz var. Kardeşim, oğlu, dayımın çocukları havuz yaptık” dedi.

“Boş dönen kesinlikle bir Allah’ın kulu yok”
Yemeklerin de beğenildiğini anlatan Kaya, her gün etli bir yemeğin menülerinde olduğunu söyledi. Kaya, gelen hiçbir kimseyi yemek bitse dahi geri çevirmediklerini belirterek, “Kimse yemek almadan gitmiyor. İnsanlara çağrı yapıyorum. Sıra kalabalık, giremem asla öyle bir konu yok. Alamayanlar bekliyor. Yemek yoksa aşçımız sağ olsun patatesler, soğanlar burada et sote, tavuk sote hepsini yapıyor. Boş dönen kesinlikle bir Allah’ın kulu yok. Öğle namazından sonra başlayıp saat 16.30’a kadar devam ediyor. Bir nöbetçi kalıyor burada. Yemek bitene kadar. Hiçbir şey olmazsa peynir ekmek gönderiyoruz buradan. Bolluk yeri Hayriye Hanım yeri herkesi bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

İHA İHA
İhlas Haber Ajansı
Bu haber İHA tarafından hazırlanmış olup habere Habernnc.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İHA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İHA kurumudur.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Eskişehir Valisi Aksoy, Kırım Tatar Türkleriyle İftarda Buluştu - Haberler
Yaşam

Eskişehir Valisi Aksoy, Kırım Tatar Türkleriyle İftarda Buluştu - Haberler

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün Ukrayna'dan çocuklarıyla birlikte misafir ettiği Kırım Tatar Türkleri için düzenlenen iftar programına katıldı.

Hakkari Valisi Ali Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü Personeline İftar Verdi - Haberler
Yaşam

Hakkari Valisi Ali Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü Personeline İftar Verdi - Haberler

Hakkari Valisi Ali Çelik, İl Emniyet Müdürlüğü personelleri ile iftar programında bir araya geldi

 Ege Yıldızları Hokey Takımı iftarda Ortaköy Muhtarı ile bir araya geldi
Bölgesel

Ege Yıldızları Hokey Takımı iftarda Ortaköy Muhtarı ile bir araya geldi

Türkiye Şampiyonu Ege Yıldızları Hokey Takımı iftarda Ortaköy Muhtarı ile bir araya geldi.

Hakkari Valisi Ali Çelik, kentteki eğitimcilerle iftar yemeğinde bir araya geldi
Bölgesel

Hakkari Valisi Ali Çelik, kentteki eğitimcilerle iftar yemeğinde bir araya geldi

Hakkari Valisi Ali Çelik, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, kentteki eğitimcilerle iftar yemeğinde bir araya geldi.

Elsazı Köyü gençlerinden iftar yemeği! 7'den 70'e Herkes Bir Araya Geldi!
Bölgesel

Elsazı Köyü gençlerinden iftar yemeği! 7'den 70'e Herkes Bir Araya Geldi!

Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Elsazı Köyü'nde, köyün gençleri tarafından organize edilen bir iftar sofrası, 7'den 70'e herkesi bir araya getirdi. Yenice Mahallesi Camii önünde kurulan sofrada, köy halkı bir araya gelerek birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Bayburt Valisi Eldivan, Valilik Çalışanları ile İftar Sofrasında Buluştu
Bölgesel

Bayburt Valisi Eldivan, Valilik Çalışanları ile İftar Sofrasında Buluştu

Bayburt Valisi Mustafa Eldivan, Valilik çalışanları ile iftar sofrasında bir araya geldi.