BURSA (İHA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde 2017 yılında başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesine uyan Bursalı site görevlisi Medet Gökmen 120 daireden topladığı çöplerden geri dönüşebilenleri ayırıyor. Gökmen, site yönetiminin izniyle bodrum katta biriktirdiği geri dönüşümleri 3 ayda bir satarak aile bütçesine de katkı sağlıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından 2017 yılında hayata geçirilen ‘Sıfır Atık’ projesinden sonra kolları sıvayan Medet Gökmen (49), 7 yıldır görev yaptığı sitenin bodrum katında atıkları topluyor. Site sakinlerinin attığı çöpleri tek tek ayrıştıran Gökmen demirleri, plastikleri, kartonları ve camları ayrı ayrı poşetliyor. Site yönetimine teşekkür eden Gökmen, “Göreve başlayalı 8-10 yıl oldu. Bu kadar çok ayrıştırmıyordum. Emine Erdoğan’ın ‘Sıfır Atık’ projesini başlattığından bu yana daha çok dikkat ettim. Geri dönüşüme giden hiçbir şeyi çöpe atmıyorum. Çöpü dökerken ayıklıyorum, buraya getirip torbalıyorum. Burada plastik, karton ve kitap, demir ve metalleri ayrı, alüminyum kutular ve tahtaları ayrı ayrı topluyorum. Doğaya ve cebime katkı sağlıyorum. Site yönetimi de sitenin bodrum katını bize verdi. Daha sonra topladığımız malzemeleri geri dönüşüme gönderiyorum” diye konuştu.
Kocaeli'de sıfır atık konulu projelerini sergileyen öğrencilerin eserleri vatandaşlardan tam not aldı.
Karacabey Belediyesi sıfır atık hareketini bu kez parklarda konumlandırdığı basket potalarıyla eğlenceli hale getirdi.
Samsun’un İlkadım Belediyesi tarafından, geleceğe temiz bir miras bırakmak adına çevre ve sıfır atık konusunda çalışmalar sürdürülüyor.
Tepebaşı Belediyesi ve ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ortaklığında ‘Geri Dönüşüm İşçileri İş Sağlığı Güvenliği’ çalıştayı gerçekleştirildi.
Yenilikçi ve vizyoner yaklaşımıyla birbirinden farklı, nitelikli projeleri hayata geçiren Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, tasarruf ve sıfır atık konusunda diğer belediyelere örnek olacak AB destekli bir projeyi daha hayata geçiriyor.
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda, öğrencilerde atık üretimini azaltmak, geri dönüşümü teşvik etmek, çevreye duyarlılık konularında farkındalık oluşturmak ve yenilikçi çözümleri geliştirmek amacıyla "Sıfır Atık Yarışması" yapıldı.
Yorumlar (0)