Antalya / Kepez

Kepez Glütensiz Ekmek Üretimine Hazırlanıyor

Kepez Belediyesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının SOGEP proje destek programı kanalıyla glütensiz ekmek üretimine hazırlanıyor. Projeye başvuru için belediye meclisinden yetki alındı. Projenin onaylanması halinde Kepez Belediyesi kendi tesisinde glütensiz ekmek üretimi yapacak.

Kepez Glütensiz Ekmek Üretimine Hazırlanıyor

Geçtiğimiz aylarda normal ekmek yiyemeyen çölyak hastaları için başka bir ilden tedarik ederek glütensiz ekmek satışına başlayan Kepez Belediyesi glütensiz ekmeği kendi tesisinde üretebilmek için harekete geçti. Kepez Belediyesi glütensiz gıda üretimini de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı SOGEP kapsamında gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu amaçla Kepez Belediyesi Glütensiz Ekmek Üretimi Projesi hazırlandı.

MECLISTEN BAŞVURU YETKISI ALINDI

Kepez ilçesinde sağlıklı beslenme bilincini artırmaya yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan projenin gerçekleştirilmesi için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı BAKA tarafından yürütülen SOGEP destek programına başvuru yapılacak. Başvurunun yapıla bilmesi için de Kepez Belediye Meclisinden yetki talep edildi. Kepez Belediye Meclisinin Kasım ayı olağan toplantısında konu görüşülerek karara bağlandı. Plan ve Bütçe Komisyonunun SOGEP destek programına başvuru yapılmasıyla ilgili gerekli işlemleri yürütmek için Belediye Başkanına yetki verilmesi uygundur raporu mecliste oy birliği ile kabul edildi.

KEPEZDE 7 GÜN GLÜTENSIZ EKMEK SATIŞI VAR

Desteklerinden dolayı meclis üyelerine teşekkür eden Başkan Hakan Tütüncü konuşmasında şunları söyledi: Glütensiz beslenme öncelikle çölyak hastalarının en önemli ihtiyaçlarından birisi. Son zamanlarda glütensiz beslenme sağlığını düşünen herkes tarafından takip edilen bir beslenme şekline dönüşmeye başladı. Bu da sevindirici bir gelişme. Kepez Belediyesi olarak son 1 yılda belediyemizin bazı tesislerinde 7 gün glütensiz ekmek satışları yapıyoruz. Glütensiz ekmeğin özel bir üretim şekli ve özel bir üretim tesisi var. Dolayısıyla glütenli gıdaları diğer ürünleri ürettiğiniz tesiste üretemiyorsunuz.

KEPEZIN GLÜTENSIZ EKMEK ÜRETEN TESISI OLACAK

Hem sattığımız hem de sosyal yardımlaşma kapsamında dağıttığımız glütensiz ekmeği il dışından tedarik ediyoruz. Bu da biraz maliyetli oluyor. Taze maliyeti düşük ve bol miktarda glütensiz gıdalar üretmek amacıyla bir proje geliştirdik. Bu projeyi de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın SOGEP hibe destek programı kanalıyla yapmayı düşündük. Bu amaçla meclisimizden aldığımız yetki ile BAKA tarafından yürütülen SOGEP destek programına başvurumuzu yapacağız. Projemizin onaylanması halinde de Kepez Belediyesinin glütensiz gıda üreteceği bir tesisi olacak. açıklamasını yaptı.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

İlgili Haberler

Kepez'e bir spor salonu daha geliyor
Yerel Yönetim

Kepez'e bir spor salonu daha geliyor

Fatih Selek Ali Işıkhan Anaokulu Spor Salonu temel atma töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, spor alanındaki hizmetlerle toplumun her kesimini sporla buluşturduklarını söyledi.

Kepez’den Başköy’e yeni hizmet binası
Bölgesel

Kepez’den Başköy’e yeni hizmet binası

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Başköy Mahallesi’ne yeniden inşa edilecek hizmet binasının temel atma töreninde konuştu. İşte detaylar...

Varsak Aydoğmuş'un yolları da güzelleşiyor
Yerel Yönetim

Varsak Aydoğmuş'un yolları da güzelleşiyor

Kepez Belediyesi, 25 bin metrekare yeşil alan yatırımıyla çehresini güzelleştirdiği Varsak Aydoğmuş Mahallesi’nin yollarını da sıcak asfalt hizmetiyle modern bir görünüme kavuşturuyor.

Kepez'in Pati Atölyesinden sokak hayvanları için yuva
Yerel Yönetim

Kepez'in Pati Atölyesinden sokak hayvanları için yuva

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “Pati Atölyesi” etkinliği çerçevesinde sokak hayvanlarının barınmaları için öğrencilerle beraber kulübe yaptı.

Geleceğin sürücü adaylarına trafik eğitimi
Yerel Yönetim

Geleceğin sürücü adaylarına trafik eğitimi

Kepez Belediyesi, Sakarya Bulvarı’ndaki Trafik Eğitim Parkı’nda, geleceğin sürücü adayları çocukları, teorik ve pratik eğitimle trafik kuralları karşı bilgilendiriyor.

Dört çocuk annesi hamile tekvandocu kuşak atladı
Spor

Dört çocuk annesi hamile tekvandocu kuşak atladı

Her yaşa hitap eden Kepez Belediyesi Spor Kulübü’nün tekvandocularının kuşak sınavına katılan 3 aylık hamile Seher Gözükızıl, spor tutkusuyla dikkat çekti.