Bülent Okunakol

İttifaklar seçimi

Bülent Okunakol'un 'İttifaklar seçimi' adlı köşe yazısı

Bülent Okunakol

Saygıdeğer okuyucularım,
Allah izin verirse, “Memleket Meselesi” köşemizle NNC Haber bünyesinde sizlerle birlikte olmaya çalışacak, dünya ve memleket meseleleri üzerinde şahsi düşüncelerimizi paylaşmaya gayret edeceğiz.
Öncelikle bana sizlere hitap etme, düşünce ve fikirlerimizi sizlere aktarmama vesile olan can dostum, güzel insan, gazeteci üstadımız İbrahim Nanecioğlu’na ve bölgemizde etkinliği her geçen gün artan medya grubu NNC Haber’e teşekkürlerimi ifade etmek isterim.
Bu ilk yazımızda yaklaşmakta olan milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili düşüncelerimi dile getireceğim.

İTTİFAKLAR SEÇİMİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde imzalayarak resmen seçim tarihini 14 Mayıs olarak açıklamasından sonra artık ülke olarak tam bir seçim havasına girmiş bulunuyoruz. Muhalefet partilerinden oluşan Millet İttifakı da zaten çoktan seçim çalışmalarını başlatmış, bu partilerden aday olmak isteyen milletvekili aday adayları uzun zamandır faaliyetlerini sürdürüyorlardı. YSK’nın seçim takvimini açıklamasından sonra artık iktidar ve muhalefet kanadında da çalışmalar hızlanacak aday olmak isteyen şahıslar birer birer ortaya çıkacaklardır.
Alınan seçim kararının memleketimiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Bu seçimlerin parti seçimlerinden ziyade; bu partilerin oluşturduğu “bir ittifaklar seçimi” olacağı gözüküyor. Millet ittifakında Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı açıklanmış durumda. Altılı masaya yedinci bir sandalyenin eklenmesi söz konusu olamayacağı belirtilirken; bazı partilerin masada olmaksızın Millet İttifakına dahil edileceğini zannediyorum. En azından bu partilerin liderleri bu ittifaktan milletvekili olarak meclise gireceği öngörülmektedir.
Millet İttifakının geçirdiği oluşum serüveni muhakkak çok kolay olmadı. 6 birbirine benzemez partiyi bir araya getirebilmek, birlikte seçime gitmek elbette Türkiye’de görülmüş ortak bir siyasi hareket tarzı değildi. Kılıçdaroğlu’nun bu çabaları, kendisini cumhurbaşkanı adayı yaparak başarısını taçlandırmış gözüküyor.
Millet İttifakı’nı oluşturmak elbette çok kolay olmadı demiştik. Özellikle Saadet Partisi, İyi Parti ve Gelecek Partisi gibi muhafazakâr, İslamcı gelenekten gelen partiler yanında ülkücü camianın temsilcilerinin, Marksist, sosyalist ve sosyal demokrat çizgiden gelen CHP’nin bu kesimlerin temsilcileriyle bir araya gelmesi, birlikte hareket ederek seçime gidiyor olmaları Türk Siyaseti açısından çok önemli bulunmakta. Çünkü bir araya gelen bu partilerin temsilcileri geçmişte birbirleriyle kıyasıya mücadele etmiş, 1980 öncesi anlamsız bir şekilde silahlı çatışmalarda bulunmuş şahısların evlatları ya da bir kısmı bizzat bu kavgada bulunmuş şahıslardır. Bu bağlamda bu birliktelik büyük önem arz etmektedir.
Elbette böyle bir ittifak kurulurken her partinin tabanından değişik itham ve eleştiriler gelmemiş değildir. Her kesimin marjinal noktalarından ve çevrelerinden bu ittifaka yönelik “ihanet suçlamaları” yapılmış, liderlerin davayı sattığı iddiaları dile getirilmiştir.
Kılıçdaroğlu’nun “CHP’yi sağa kaydırmakla suçlanması yanında 5 milliyetçi, muhafazakâr parti tarafından CHP’nin kuşatıldığı, genel başkanın esaret altına alındığı” iddiaları yapılmıştır. Tüm bu iddialara rağmen Kılıçdaroğlu hedeflediği ittifakı tüm zorluklara rağmen seçime doğru götürmekte ve kendisi de cumhurbaşkanı adayıdır.
Millet İttifakında yer alan diğer partilerde özellikle ülkücü, milliyetçi gelenekten gelen MHP’den kopmuş, İyi Parti, İslamcı, muhafazakâr, milli görüş temsilcisi Saadet Partisi de benzer iddialarla itham edilmektedir. Kısacası bu ittifakın oluşması, birlikte seçime gidiliyor olması geçmiş, alışa geldiğimiz siyasi zihniyete göre; bir imkansızın başarılması olarak gözüküyor.
Seçimlerde kilit parti olarak gözüken HDP’nin hangi ittifakta yer alacağı kanaatimce net değildir. Şahsi öngörüm HDP, bir bakarsınız Millet İttifakında, bir bakarsınız Cumhur İttifakında.
Yapılacak pazarlıklar, verilecek tavizler HDP’nin ittifak seçimini belirleyecektir. Bakmayın siz hariçten gazel okumalara.
Millet ve Cumhur İttifakları dışında kalan meclis dışı partiler de eğer kendilerine bu ittifaklar içinde yer bulamazlar ise; kendi aralarında 3. Bir ittifakı kurarak ayrı bir ittifakla seçime gideceklerini düşünüyorum.
Görelim Mevla’m neyler….

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Bülent Okunakol Diğer Yazıları

16
MART

2023

GÖLHİSAR'IN ÖNCELİKLERİ -1- KİBYRA GERÇEĞİ

Bülent Okunakol'un 'GÖLHİSAR'IN ÖNCELİKLERİ -1- KİBYRA GERÇEĞİ' adlı köşe yazısı Devamı

11
MART

2023

İttifaklar seçimi

Bülent Okunakol'un 'İttifaklar seçimi' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

CHP'de kongre süreci başlıyor
Bölgesel

CHP'de kongre süreci başlıyor

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, PM toplantısında yapılan değerlendirmeler üzerine, partideki kongre sürecinin bugün itibariyla başlatılmasına karar verildiğini açıkladı.

CHP'li eski vekilden Kılıçdaroğlu'na seçim eleştirisi
Bölgesel

CHP'li eski vekilden Kılıçdaroğlu'na seçim eleştirisi

CHP 24. Dönem Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, 28 Mayıs ve 1 hafta sonrası gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'ni değerlendirdi. İşte detaylar...

28 Mayıs 2023 Burdur Bucak seçim sonuçları
Bölgesel

28 Mayıs 2023 Burdur Bucak seçim sonuçları

Tüm Türkiye'nin günlerdir beklediği ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri tamamlandı. Burdur'un Bucak ilçesinde sandıkların tamamı açıldı. Peki Bucak'ta Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu kaç oy aldı? İşte resmi rakamlar

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Burdur Bucak'a geliyor
Bölgesel

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Burdur Bucak'a geliyor

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimi kazanmak için çalışmalarını sürdürürken, Burdur'un Bucak ilçesine de CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel geliyor.

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı
Bölgesel

Ümit Özdağ'dan Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, 2. tur seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı. 7 Maddelik protokolün detaylarını da paylaştı. İşte detaylar...

Göker'e Kılıçdaroğlu'ndan Denizli görevi
Bölgesel

Göker'e Kılıçdaroğlu'ndan Denizli görevi

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’de Kılıçdaroğlu’nun isteği ile Denizli’ye görevlendirildi