Hasan Konu

Tarihi Hacısarılar Köprüsü onarılıyor

Hasan Konu'nun 'Tarihi Hacısarılar Köprüsü onarılıyor' adlı köşe yazısı

Hasan Konu

Güzel ilçemizde pek çok hayırsever hemşehrimiz ve aileler vardır. Bunlardan birisi de Hacısarılar Ailesi’dir. Hacısarılar Ailesi’nin eserlerinden bazıları anılarda kaldı.Pek çoğu ise üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hayatlarını halen sürdürmektedir.
Bu eserlerden birisi de Onaç Çayı üzerinde bulunan Hacısarılar Köprüsü’dür. Hacısarılar Köprüsü, Hökez Dağlı’nın kuzeybatı ucunda Onaç Çayı vadisinin en dar noktasında yer almaktadır. Köprünün kemerli olmak üzere üç gözü vardır. Üzerinden bir kağnı ya da at arabasının rahatça geçebileceği tahmin edilebilir. Yani köprü üzerinin genişliği ancak o kadardır.
Hacısarılar Köprüsü eskiden Karlıdağ’dan (Kestel Dağı) gelen coşkun suların üzerine yapılmış tarihi bir köprüdür. Çok araştırıp soruşturmama rağmen köprünün yapılış tarihiyle ilgili bir kayda ve sözlü tarihe ulaşamadım. Köprü bilhassa uzmanları tarafından incelendiğinde sanatsal değeri olan bir yapı olduğu anlaşılır.
Hacısarılar Köprüsü yıllar önce Bucak’ın Hökez Dağı’nın kuzeybatı ucundaki bu dar noktada önemli bir geçitti. Bucak ile Burdur ve Burdur yönündeki birimlerin bağlantı noktasıydı. Kısacası çok çok önemli bir işlevi vardı. Günümüzdeyse köprünün böylesi bir işlevinden söz edilemez.Başka geçitler yapıldıktan sonra Hacısarılar Köprüsü’nün önemi kalmamıştır.
Geçen uzun yıllar ve ilgisizlik ya da bakımsızlık bu kıymetli eseri de yıprattı. İlçe halkından bazı duyarlı kişiler köprünün bu durumuna üzüntüyle baktılar, köprünün bu içler acısı halini çaresizce izlediler.
Ama bugün o hemşehrilerimiz mutlular, yüreklerinden sevinçleri taşmaktadır. Mutluyuz. Bir Bucaklı olarak elbette ben de mutluyum. Çünkü Hacısarılar Köprüsü’nün onarımına başlandı.
Bu onarımın yapılmasına sebep olanlara, bu onarımda çalışan tüm bilim adamı ile ustasından işçisine kadar tüm emek verenlere ilçe halkım adına şükranlarımı sunuyorum.
Öyle umuyor ve diliyorum ki bu onarım, köprünün aslını dejenere etmez, herhangi bir olumsuzluğa sebep olmaz. Hacısarılar Köprüsü, yeni kuşaklar için geçmişten geleceğe köprü olma görevini güzel bir şekilde sürdürür. Biz de bundan sadece mutluluk duyarız.
Saygılarımla.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 11
  BEĞENDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Hasan Konu Diğer Yazıları

03
MAYIS

2023

Tarihi Hacısarılar Köprüsü onarılıyor

Hasan Konu'nun 'Tarihi Hacısarılar Köprüsü onarılıyor' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Bucak'ta tarihi Onaç köprüsü hazır!
Bölgesel

Bucak'ta tarihi Onaç köprüsü hazır!

Burdur Bucak'ta Eşsiz görüntüsüyle beğeni toplayan tarihi Onaç köprüsü, gelin ve damatlar için yeni bir fotoğraf çekim mekanı olarak öne çıkabilir.

Tarihi Onaç Köprüsü yenileniyor
Bölgesel

Tarihi Onaç Köprüsü yenileniyor

Burdur'un Bucak ilçesinde yer alan Tarihi Onaç Köprüsü'nde hızlı bir şekilde restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Bucak'ta tarihi onaç köprüsü restorasyonu hızla sürüyor
Bölgesel

Bucak'ta tarihi onaç köprüsü restorasyonu hızla sürüyor

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan tarihi Onaç Köprüsü'nün restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İhalesinin akabinde müteahhit firmaya yer teslimi yapılan Tarihi Onaç Köprüsünde restorasyon başlanılmıştı.

Bucak'ta tarihi onaç köprüsü restorasyonu başladı
Bölgesel

Bucak'ta tarihi onaç köprüsü restorasyonu başladı

Burdur'un Bucak ilçesinde bulunan tarihi Onaç Köprüsü'nün restorasyon çalışmalarına başlandı. Başkan Emrullah Ünal, Bucak'ın tarihine sahip çıkmaya çalıştıklarını söyledi.

Bucak'ta tarihi Onaç Köprüsünün etrafı çöplerle baş başa bırakıldı
Bölgesel

Bucak'ta tarihi Onaç Köprüsünün etrafı çöplerle baş başa bırakıldı

Burdur'un Bucak ilçesinde restorasyon çalışması başlayacak olan Onaç Köprüsünün etrafı çöplerle baş başa bırakıldı.

Bucak'ta tarihi Onaç Köprüsü restorasyonu başlıyor
Bölgesel

Bucak'ta tarihi Onaç Köprüsü restorasyonu başlıyor

Bucak ilçesindeki tarihi Onaç Köprüsü'nün restorasyon çalışmalarına başlanıyor. İhalesi 17 Kasımda yapılan Onaç köprüsü restorasyon ihalesi sonrası müteahhit firmaya yer teslimi yapıldı.