Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) tarafından 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü programları çerçevesinde “İstiklal Marşı’nın Anlamı” konulu online söyleşi gerçekleştirildi.
Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Gölen’in moderatörlüğünü yaptığı söyleşide Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin konuşmacı olarak katıldı.
Prof. Dr. Çetin konuşmasında İstiklal Marşı’ndan önce hangi marşlar olduğunu, Kraliyet Marşlarından, Fransızların Marşlarından, Devlet Marşlarından, Osmanlı Devleti’nin İlk Saltanat Marşından ve vatanı uğruna canlarını feda eden Türk askeri için büyük mücadeleler sonrasında yazılan İstiklal Marşı’nın önemi ve anlamından bahsetti.
İstiklâl Marşı’nın tarihî, kültürel, siyasî, askerî ve dinî dayanaklarına da değinen Prof. Dr. Çetin şöyle konuştu: “Bizim ulusal marşımız olan İstiklâl Marşımız anlamı ve özü bakımından bizi Kurtuluş Savaşımızın zor, acılı, bunalımlı ama umut dolu günlerine götürür. Cumhuriyetimizin kuruluşunda, bağımsızlığımızın kazanılışında kahraman ordumuzun ve ulusumuzun yaşadığı coşkun duyguları dile getirir. İstiklâl Marşımız, bütün Türk milletinin ortak mutabakat metnidir. Bizi millet yapan temel bileşenlerimizden biridir. Marşımız, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin üzerinde kurulduğu toprakların savaşla tekrar vatan yapılmasının bir belgesidir, devlet ve vatanımızın tapusudur. Zira bu metin, Türk milletinin var olma yok olma mücadelesinin en kızıştığı bir dönemde, Türk'ün tarihe karşı direniş kararlılığının zirvede olduğu bir sırada üretilmiş Türk milli ruhunun ortak heyecanının, ortak iradesinin, ortak hassasiyetinin bir ürünüdür.”
Prof. Dr. Erik Van der Eycken, Leuven Üniversitesi'nden Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ne bir haftalık ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında bilimsel sunumlar, eğitimler ve ortak çalışma imkanları görüşüldü.
Burdur Haber! Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Fethiye Bilim ve Sanat Merkezi işbirliğiyle Çalış Kuş Cenneti'nde kuş gözlemi etkinliği düzenlendi.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından "Afetlerde Kriz Yönetimi" konulu seminer düzenlendi. Seminerde acil durum psikolojisi, gönüllülük, ampütasyon uygulamaları, ikincil travma, müdahale ve psikososyal destek ekipleri gibi konular ele alındı.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), kurumsal akreditasyon süreci için çalışmalarını sürdürüyor. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, bu sürecin üniversiteye önemli değerler kazandıracağını ifade etti.
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde (MAKÜ), Burdur Valiliği koordinasyonunda Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliğinde "Gençler ile Şiddet Üzerine" konulu panel düzenlendi.
“22 Kasım Türk Diş Hekimliği Günü”, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından düzenlenen panel ile kutlandı.
Yorumlar (0)