Burdur / Bucak

Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem sonrasında soruları sıraladı

İYİ Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem felaketinin ardından başsağlığı dileyerek, açıklamada bulundu.

Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem sonrasında soruları sıraladı

İYİ Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem felaketinin ardından başsağlığı dileyerek, açıklamada bulundu.
Geçtiğimiz yıllarda vatandaşlar çıkarılan İmar barışına değinen Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, "İmar barışından faydalanmış ve yıkılmış binalarda kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir? Siyaset uğruna el kaldıran dönemin Milletvekilleri vicdanen rahatmıdırlar? Rahat değiller ise istifa etmeyi düşünmekte midirler?" sorularını sıraladı.
İYİ Parti Burdur Milletvekili A.Adayı Safa Sönmez yaptığı basın açıklamasında;
6 Şubat 2023 Pazartesi günü merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 şiddetinde meydana gelen deprem ve akabinde gerçekleşen depremlerle şu ana kadar 40.000 den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş 100.000 den fazla vatandaşımız ise tedavi altına alınmıştır.Milletimizin başı sağ olsun. Türk devleti ve Türk milleti büyük olup el birliğiyle bu yaraları saracaktır. Buna inancımız tamdır. "Dedi.
İYİ Parti Burdur Milletvekili A.Adayı Safa Sönmez sözlerine şöyle devam etti:
Elbette ki depremin hasarı çok büyük olup depremin geniş bir coğrafyayı etkilemesi de kayıplarımızı artırmıştır.
Türkiye'nin etki dereceleri farklı olmakla birlikte %92'si deprem kuşağında yer alıp nüfusumuzun ise yaklaşık %95'i deprem kuşağında yaşamaktadır.Bu bilgilere ulaşmak için alanında uzman olmaya gerek yoktur. Zira bu bilgiler lise eğitiminde tüm öğrencilerimize öğretilmektedir. Hal böyleyken 2018 yılında "İmar Barışı" adı altında çıkarılan yasa ile tüm kaçak yapılara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiştir. Bakanlık tek kısas olarak yapının 2017 yılından önce yapılmasını esas almıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız 2019 yılında Kahramanmaraş mitinginde 144.000 Kahramanmaraşlının imar sorununu çözüldüğünü müjde olarak kamuoyuna açıklamıştır.
Şimdi buradan sormak isterim ki;
İmar barışından faydalanan Kahramanmaraş da kaç tane ev ayakta kalmış, kaç tanesi yıkılmıştır? Bu evlerde yaşayan insanların kaç tanesi bu depremlerde hayatını kaybetmiştir?
Anayasamıza göre yaşam hakkı dokunulamaz ve kısıtlanamaz hükmündedir. Yine 3194 sayılı İmar Kanununa göre Bakanlık (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) yerleşim yerlerinin afet durumuna göre gerekli tedbirleri alma yetkisine sahiptir. Anayasa ve yasal mevzuat afetlere karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumakla mükellef iken siyasi rant ve oy uğruna bugün karşılaştığımız acı tablo ortaya çıkmıştır. Zira "Deprem öldürmez binalar öldürür" kavramı ülkemizdeki tüm deprem bilimciler kavramından yıllardır söylenen bir sözdür. 17 Ağustos 1999 depreminden ders almak ve buna göre yasal mevzuatı düzenlemek öncelikle iktidarın görevidir. İktidarın görevi sürekli oyunu artırmak için popülist yaklaşımla siyaset yapmak değildir. Dolayısıyla buradan şunu sormak gerekir ki; başta yer bilimci Prof.Dr.Naci Görür Hoca olmak üzere tüm deprem bilimciler imar yasasının yanlış olduğunu ve Türkiye'nin depreme hazır olmadığını bas bas bağırırken 2002'den 2023'e kadar iktidarı elinde tutan AK Parti ülkeyi depreme hazırlamadığı gibi deprem sonucunda can ve mal kaybının artmasına sebebiyet olan imar barışı yasasını çıkarmakla depremde can ve mal kaybının artmasında birinci derecede suçludur.
Dolayısıyla aşağıdaki soruların cevaplanması gerekmektedir.
1- Deprem bölgesindeki İllerde İmar Barışıdan faydalanan kaç bina vardır ve depremde kaç tanesi yıkılmıştır?
2-İmar barışından faydalanmış ve yıkılmış binalarda kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir?
3-Deprem bilimciler "İmar Barışı" yasasının yanlış olduğunu bas bas bağırırken popülist siyaset uğruna el kaldıran dönemin milletvekilleri vicdanen rahat mıdırlar? Rahat değiller ise istifa etmeyi düşünmektemidirler?
4-Anayasa ve yasa, afetlere hazırlıkta devleti yöneten hükümet başta olmak üzere Bakanlıklara görev verirken görevini yerine getirmeyen ve binlerce vatandaşımızın hayatına neden olan sorumluluğu bulunanlar, görevlerini kötüye kullanmaktan dolayı hukuken suç işlememişler midir?
Bu soruların cevabı bulunmadan kamuoyunun ve Türk Milletinin vicdanı rahatlatamayacaktır. Dolayısıyla 28 Şubat'ta açılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin birinci gündem maddesinin İmar Barışı ile zarar gören binalar ile gelecekte farklı bölgelerde meydana gelecek olası depremlerle ilgili imar barışından faydalanan binaların durumu konusunda gerekli tedbirleri almak olmalıdır.
Yıkılan binalarla ilgili sürekli müteahhitler tek suçlu gibi gösterilmektedir.Bu yanlıştır. Halbuki görevini yerine getirmeyen Belediyeler de,İmar Barışı yasası başta olmak üzere Hükümet, Bakanlıklar da en az müteahhitler kadar sorumludur.
İmar barışı yasasının çıkarılmasında kusurlu olanlarında görevini kötüye kullanması nedeniyle yargılanması gerekmektedir. "Buradan Cumhuriyet Başsavcılarımızı da göreve davet ediyorum."
Saygılarımla kamuoyuna arz ederim…

             

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (2)

Hasan Tutumlu

1 yıl önce / 20.02.2023

Yaşama hakkı derken senin ablanın sevdiği övdüğü özğürlük istediği kahvaltı 'ya gideçek olduğu demirtaşın öve öve biteremediği pkk nın şehit ettiği mehmetimin yaşama hakkı yokmuydu.Esasın 'da bu ayıp size yeter âmâ maalesef yüzünüz bile kızarmıyor.Şehitlerin vebali yeter dize.Sizede bi şeyler yapacaklar diye oy vereceklerde Allah akıl fikir versin.Devlete zarar veren dışardan yönetilen emir alan partiler derhâl kapatılmalı.

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

Hasan Tutumlu

1 yıl önce / 20.02.2023

Hiç tebellenme sefa öküz altında buzağı aramayın çözüm üretin destek olun köstek olmayın 1999 dan önçe de her seçim esnasın 'da geçe kondular dikilir ve hükümetler de buna göz ardı ederdi oy için.Devlet depreme afadlara karşı en iyi mücadelesi ni bu hükümet 'le veriyor biraz araştırın zahmet olmazsa. Meralin oyunları bu depremde de elinde patladı öbür 6 lı masadakilerin gibi be adam rozetini bari çıkar madem ablan konuş dedi

  |   Beğenmedim 0   |   Cevapla

İlgili Haberler

İYİ Parti Bucak'tan Siyasi Tavır 'Mitinge Katılmayacağız!'
Bölgesel

İYİ Parti Bucak'tan Siyasi Tavır 'Mitinge Katılmayacağız!'

İYİ Parti Bucak İlçe Başkanlığı, Bucak'ta her seçim öncesi gelenekselleşen seçim mitingine katılmama kararı aldı. Sebep olarak, bazı fabrika sahiplerinin çalışanlarına mitinge katılmaları için baskı yapması ve tehditlerde bulunması gösterildi.

Safa Sönmez'den Bucak'a Modern ve Çağdaş Hizmet Anlayışı
Bölgesel

Safa Sönmez'den Bucak'a Modern ve Çağdaş Hizmet Anlayışı

Safa Sönmez'den Bucak'a Modern ve Çağdaş Hizmet Anlayışı - İYİ Parti Bucak Belediye Başkan Adayı Safa Sönmez, Bucak'ı daha yaşanabilir bir şehir yapmak için projelerini açıkladı.

Safa Sönmez'den önemli eğitim projesi! Atanamayan öğretmenler ve öğrenciler için güzel haber
Bölgesel

Safa Sönmez'den önemli eğitim projesi! Atanamayan öğretmenler ve öğrenciler için güzel haber

İYİ Parti Bucak Belediye Başkan Adayı Safa Sönmez, maddi durumu olmayan öğrencilere ücretsiz LGS ve YKS kursu açacaklarını ve bu kurslarda atanamayan öğretmenlerin görev yapacağını duyurdu.

Safa Sönmez'den Turba Yolu Projesi! Bucak'ta Turba yolu canlanacak
Bölgesel

Safa Sönmez'den Turba Yolu Projesi! Bucak'ta Turba yolu canlanacak

Safa Sönmez'den Turba Yolu Projesi! Bucak'ta Turba yolu canlanacak. İYİ Parti'nin Bucak Belediye Başkan adayı Safa Sönmez, Turba Yolu üzerinde yapılacak düzenlemeler ve canlandırma projeleriyle şehrin turistik çekiciliğini artırmayı ve ekonomik kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyor.

Safa Sönmez'den yeni proje! Bucak Kent Akademisi Bucak Kent Akademisinde neler olacak?
Bölgesel

Safa Sönmez'den yeni proje! Bucak Kent Akademisi Bucak Kent Akademisinde neler olacak?

Safa Sönmez'den yeni proje! Bucak Kent Akademisi Bucak Kent Akademisinde neler olacak? İYİ Parti'nin Bucak Belediye Başkan Adayı Safa Sönmez, seçim vaatleri arasında önemli bir projeye yer veriyor: Bucak Kent Akademisi.

Safa Sönmez'den Perşembe Pazarı tepkisi! 'Hani kimse üşümeyecekti?'
Bölgesel

Safa Sönmez'den Perşembe Pazarı tepkisi! 'Hani kimse üşümeyecekti?'

Safa Sönmez'den Perşembe Pazarı tepkisi! 'Hani kimse üşümeyecekti?' - İYİ Parti Bucak Belediye Başkan Adayı Safa Sönmez, Perşembe Pazarı'nda esnafların ve vatandaşların soğuktan muzdarip olduğunu ve kapalı pazar yeri sözünün tutulmadığını dile getirdi.