Burdur / Bucak

Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem sonrasında soruları sıraladı

İYİ Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem felaketinin ardından başsağlığı dileyerek, açıklamada bulundu.

Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem sonrasında soruları sıraladı

İYİ Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, yaşanan deprem felaketinin ardından başsağlığı dileyerek, açıklamada bulundu.
Geçtiğimiz yıllarda vatandaşlar çıkarılan İmar barışına değinen Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, "İmar barışından faydalanmış ve yıkılmış binalarda kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir? Siyaset uğruna el kaldıran dönemin Milletvekilleri vicdanen rahatmıdırlar? Rahat değiller ise istifa etmeyi düşünmekte midirler?" sorularını sıraladı.
İYİ Parti Burdur Milletvekili A.Adayı Safa Sönmez yaptığı basın açıklamasında;
6 Şubat 2023 Pazartesi günü merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 şiddetinde meydana gelen deprem ve akabinde gerçekleşen depremlerle şu ana kadar 40.000 den fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiş 100.000 den fazla vatandaşımız ise tedavi altına alınmıştır.Milletimizin başı sağ olsun. Türk devleti ve Türk milleti büyük olup el birliğiyle bu yaraları saracaktır. Buna inancımız tamdır. "Dedi.
İYİ Parti Burdur Milletvekili A.Adayı Safa Sönmez sözlerine şöyle devam etti:
Elbette ki depremin hasarı çok büyük olup depremin geniş bir coğrafyayı etkilemesi de kayıplarımızı artırmıştır.
Türkiye'nin etki dereceleri farklı olmakla birlikte %92'si deprem kuşağında yer alıp nüfusumuzun ise yaklaşık %95'i deprem kuşağında yaşamaktadır.Bu bilgilere ulaşmak için alanında uzman olmaya gerek yoktur. Zira bu bilgiler lise eğitiminde tüm öğrencilerimize öğretilmektedir. Hal böyleyken 2018 yılında "İmar Barışı" adı altında çıkarılan yasa ile tüm kaçak yapılara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ruhsat verilmiştir. Bakanlık tek kısas olarak yapının 2017 yılından önce yapılmasını esas almıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız 2019 yılında Kahramanmaraş mitinginde 144.000 Kahramanmaraşlının imar sorununu çözüldüğünü müjde olarak kamuoyuna açıklamıştır.
Şimdi buradan sormak isterim ki;
İmar barışından faydalanan Kahramanmaraş da kaç tane ev ayakta kalmış, kaç tanesi yıkılmıştır? Bu evlerde yaşayan insanların kaç tanesi bu depremlerde hayatını kaybetmiştir?
Anayasamıza göre yaşam hakkı dokunulamaz ve kısıtlanamaz hükmündedir. Yine 3194 sayılı İmar Kanununa göre Bakanlık (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) yerleşim yerlerinin afet durumuna göre gerekli tedbirleri alma yetkisine sahiptir. Anayasa ve yasal mevzuat afetlere karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumakla mükellef iken siyasi rant ve oy uğruna bugün karşılaştığımız acı tablo ortaya çıkmıştır. Zira "Deprem öldürmez binalar öldürür" kavramı ülkemizdeki tüm deprem bilimciler kavramından yıllardır söylenen bir sözdür. 17 Ağustos 1999 depreminden ders almak ve buna göre yasal mevzuatı düzenlemek öncelikle iktidarın görevidir. İktidarın görevi sürekli oyunu artırmak için popülist yaklaşımla siyaset yapmak değildir. Dolayısıyla buradan şunu sormak gerekir ki; başta yer bilimci Prof.Dr.Naci Görür Hoca olmak üzere tüm deprem bilimciler imar yasasının yanlış olduğunu ve Türkiye'nin depreme hazır olmadığını bas bas bağırırken 2002'den 2023'e kadar iktidarı elinde tutan AK Parti ülkeyi depreme hazırlamadığı gibi deprem sonucunda can ve mal kaybının artmasına sebebiyet olan imar barışı yasasını çıkarmakla depremde can ve mal kaybının artmasında birinci derecede suçludur.
Dolayısıyla aşağıdaki soruların cevaplanması gerekmektedir.
1- Deprem bölgesindeki İllerde İmar Barışıdan faydalanan kaç bina vardır ve depremde kaç tanesi yıkılmıştır?
2-İmar barışından faydalanmış ve yıkılmış binalarda kaç vatandaşımız hayatını kaybetmiştir?
3-Deprem bilimciler "İmar Barışı" yasasının yanlış olduğunu bas bas bağırırken popülist siyaset uğruna el kaldıran dönemin milletvekilleri vicdanen rahat mıdırlar? Rahat değiller ise istifa etmeyi düşünmektemidirler?
4-Anayasa ve yasa, afetlere hazırlıkta devleti yöneten hükümet başta olmak üzere Bakanlıklara görev verirken görevini yerine getirmeyen ve binlerce vatandaşımızın hayatına neden olan sorumluluğu bulunanlar, görevlerini kötüye kullanmaktan dolayı hukuken suç işlememişler midir?
Bu soruların cevabı bulunmadan kamuoyunun ve Türk Milletinin vicdanı rahatlatamayacaktır. Dolayısıyla 28 Şubat'ta açılacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin birinci gündem maddesinin İmar Barışı ile zarar gören binalar ile gelecekte farklı bölgelerde meydana gelecek olası depremlerle ilgili imar barışından faydalanan binaların durumu konusunda gerekli tedbirleri almak olmalıdır.
Yıkılan binalarla ilgili sürekli müteahhitler tek suçlu gibi gösterilmektedir.Bu yanlıştır. Halbuki görevini yerine getirmeyen Belediyeler de,İmar Barışı yasası başta olmak üzere Hükümet, Bakanlıklar da en az müteahhitler kadar sorumludur.
İmar barışı yasasının çıkarılmasında kusurlu olanlarında görevini kötüye kullanması nedeniyle yargılanması gerekmektedir. "Buradan Cumhuriyet Başsavcılarımızı da göreve davet ediyorum."
Saygılarımla kamuoyuna arz ederim…

Burdur'da misafir edilen depremzede öğrenciler için ders zili çaldıBurdur'da misafir edilen depremzede öğrenciler için ders zili çaldı

Burdur'da depremzede öğrenciler için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi ilk ve ortaokula çevrildi.
 
Burdur'da yangın; Ev kullanılamaz hale geldiBurdur'da yangın; Ev kullanılamaz hale geldi

Burdur'un Taşkapı Köyünde meydana gelen yangın sonrasında ev kullanılamaz hale geldi.
 
Milletvekili Özçelik Bucak'ta, depremzedeleri ziyaret ettiMilletvekili Özçelik Bucak'ta, depremzedeleri ziyaret etti

Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, deprem bölgesi dönüşünde Burdur'un Bucak ilçesine gelerek, depremzedelerle bir araya geldi.
 
Bucaklı 5 yaşındaki Melih'in mektubu yürekleri ısıttıBucaklı 5 yaşındaki Melih'in mektubu yürekleri ısıttı

Burdur İli Bucak ilçesinden deprem bölgesine örgü yeleklerini gönderen 5 yaşındaki Melih'in mektubu duygulandırdı.
 
Antalya'da Depremzededen tüyler ürperten sözlerAntalya'da Depremzededen tüyler ürperten sözler

Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki büyük depremin ardından Antalya'ya gelen depremzede ailelerin çocukları Hacivat-Karagöz gösterisiyle eğleniyor.
 
Depremde ölenlerin mezarları yürekleri burktuDepremde ölenlerin mezarları yürekleri burktu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin yarım kalan hikayeleri mezarlara yansıdı. Mezarlara bırakılan ve depremde ölenlere ait eşyalar yürekleri burktu.
 
Deprem bölgesinde damperli tır ve damperli hafriyat kamyonlarına ihtiyaç var!Deprem bölgesinde damperli tır ve damperli hafriyat kamyonlarına ihtiyaç var!

Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından deprem bölgesinde damperli tır ve damperli hafriyat kamyonlarına ihtiyaç olduğu hususunda duyuru yapıldı.
 
CHP Burdur Gençlik Kollarından depremzedelere ziyaretCHP Burdur Gençlik Kollarından depremzedelere ziyaret

CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Gün ve yönetim kurulu üyeleri İlimize gelen depremzede ailelerin evlerini ziyaret etmeye devam ediyorlar.

Yorumlar

Hasan Tutumlu

20.02.2023 / önce

Yaşama hakkı derken senin ablanın sevdiği övdüğü özğürlük istediği kahvaltı 'ya gideçek olduğu demirtaşın öve öve biteremediği pkk nın şehit ettiği mehmetimin yaşama hakkı yokmuydu.Esasın 'da bu ayıp size yeter âmâ maalesef yüzünüz bile kızarmıyor.Şehitlerin vebali yeter dize.Sizede bi şeyler yapacaklar diye oy vereceklerde Allah akıl fikir versin.Devlete zarar veren dışardan yönetilen emir alan partiler derhâl kapatılmalı.

Hasan Tutumlu

20.02.2023 / önce

Hiç tebellenme sefa öküz altında buzağı aramayın çözüm üretin destek olun köstek olmayın 1999 dan önçe de her seçim esnasın 'da geçe kondular dikilir ve hükümetler de buna göz ardı ederdi oy için.Devlet depreme afadlara karşı en iyi mücadelesi ni bu hükümet 'le veriyor biraz araştırın zahmet olmazsa. Meralin oyunları bu depremde de elinde patladı öbür 6 lı masadakilerin gibi be adam rozetini bari çıkar madem ablan konuş dedi

Yorum Yaz

İlgili Haberler

İYİ Parti Burdur Milletvekili Safa Sönmez'den anlamlı günde anlamlı ziyaretler
Bölgesel

İYİ Parti Burdur Milletvekili Safa Sönmez'den anlamlı günde anlamlı ziyaretler

Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez 14 Mart'ta doktorlar ve sağlık çalışanlarını unutmayarak, bir takım ziyaret gerçekleştirdi.

Burdur milletvekili aday adayı Sönmez, eski İmam Hatip Lisesi yerini sordu
Bölgesel

Burdur milletvekili aday adayı Sönmez, eski İmam Hatip Lisesi yerini sordu

İYİ Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, "5 yılda Tek yaptığım şey İmam Hatip Lisesi'ni yıkıp yerine Anaokulu yaptım diye mi siyaset yapacaksın?" dedi.

Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez dur durak bilmiyor
Bölgesel

Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez dur durak bilmiyor

İYİ Parti Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez dur durak bilmiyor. Bu seferde Karamanlı'da vatandaşlarla bir araya geldi.

Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez'den Tefenni çıkarması
Bölgesel

Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez'den Tefenni çıkarması

Burdur’un her sorununa çözüm arayan ve vatandaşların dertleriyle bire bir ilgilenerek sevgisini kazanan İYİ Parti Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez çalışmalarına Tefenni İlçesinde devam ediyor.

İYİ Parti Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez'den STK'lara ziyaret
Bölgesel

İYİ Parti Burdur Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez'den STK'lara ziyaret

STK'ları ziyaret eden Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, “Kendi alanınızda yaptığınız her çalışma bir pınar gibi. Halkımız için önemli bir görevi ifa ediyorsunuz." dedi.

Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez vekil Uğur'a verdi veriştirdi
Bölgesel

Milletvekili A. Adayı Safa Sönmez vekil Uğur'a verdi veriştirdi

İYİ Parti Burdur Milletvekili Aday Adayı Safa Sönmez, her sene Boğazköy'de yaşanan sel sonrasında, geçen yıl verilen sözlerin neden tutulmadığını sordu..