Taceddin Akbaş

6 bin 236 farzı önce '54'e sonra '32'ye düşürdük! Şimdi de iman ve İslamın şartlarını askıya aldık

Taceddin Akbaş'ın '6 bin 236 farzı önce '54'e sonra '32'ye düşürdük! Şimdi de iman ve İslamın şartlarını askıya aldık' adlı köşe yazısı

Taceddin Akbaş

6 BİN 236 FARZI ÖNCE ‘54’E SONRA ‘32’YE DÜŞÜRDÜK!! ŞİMDİ DE ÎMAN ve İSLÂMIN ŞARTLARINI ASKIYA ALDIK!!

Sevgili hocalarımız ‘vaktiyle’ küçük çocukların ve ümmî büyüklerin dîni, îmânı, namazı abdesti ve benzer farzları, vâcip ve sünnetleri.., artı haram ve helâlleri kolay bir şekilde öğrenebilmeleri, ayırt edebilmeleri ve bunları uygulayabilmeleri için “32 farz, 54 Farz”, adı altında kitaplar yazmışlar ve bu farzları bir bir sayıp dökmüşler! Yani hocalarımız, Müslümanların haramlardan uzaklaşmanın ve hellâllere yaklaşmanın yollarını ‘çok zor şartlar altında ve’ ‘32 ve 54 Farz’ adı altında derç etmiş ve bunları kitaplaştırmışlar. O nedenle ben daha yazımın başında o saygıdeğer hocalarımıza teşekkür ediyor ve tamamına ganî ganî rahmetler diliyorum.

Ve tekke terbiyeli, kışla disiplinli, medrese tahsili, fahrî (ve ben 4 aylık asker iken rahmetli olan) bir hocanın evlâdı, artı bir ilâhiyatçının kardeşi, ayrıca bir İmam Hatip Okulu mezunu olamasam da mensubu olarak, babamdan, İlâhiyatçı ağabeyimden ve dahî o kitaplardan çok istifade ettiğimi hatırlıyorum. Şimdide bugünkü kıldan ince kılıçtan keskin konuma girmek ve asıl maksadıma geçmek istiyorum:

Şöyle ki; tekkelerin, zâviyelerin kapatılarak halk evlerine (..) dönüştürüldüğü, Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin bir şekilde yasaklandığı, müesses nizamın, dînin diyânetin ve dindarların aleyhinde olduğu, ezanların aslından uzaklaştırılıp Türkçe okunduğu dönemlerde insanlar dinlerini ya takvim yapraklarından, ya namaz hocası veya 32 farz ya da 54 farz adlı kitaplardan ve dönemin mollalarından (ve kapalı kapılar ardında, karanlık odalarda) öğrenebildiler… Çünkü bahsime konu devirlerde insanlar, halk arasında 6 bin 666 olarak bilinen ya da öyle yuvarlanan, aslında 6 bin 236 ayet-i kerîmeden oluştuğu belirtilen Kur’an-ı Kerimleri temin edemiyorlar, bir şekilde temin etseler bile saklayamıyorlar, öğrenemiyor ve okuyamıyorlar; dolayısıyla da Kur’an’ın 30 cüzünü, 6 bin 236 âyetini-farzını ve 114 Sûresini öğrenemiyor, öğrenebilseler bile ezberleyemiyorlardı! Bunun bilincinde olan ve ‘ne yapabilirsek kârdır’ diye düşünen dönemin hocaları da ‘insanlar ve bilhassa çocuklar bâri îmanın, islâmın ve Ef Âli mükellefinin şartlarını öğrensinler…’ düşüncesiyle küçük küçük kitaplar-kitapçıklar yazmış veya yazdırmışlar, dolayısıyla da ellerinden geldiği kadarıyla vazifelerini yerine getirmişler… O nedenle Allah ‘(c.c) onlardan ebeden ve daimen razı olsun. Amma velâkin günümüz de her türlü imkâna ve kolaylığa sahip olunmasına rağmen, insanlar bırakın Kur’an’ın 6 bin 236 farzını, 54 farzı veya îmanın 6 farzını, 32 farzın rükünlerinden ya da öğesinden 5’i olan İslâm’ın 5 şartını, abdestin 4, teyemmümün 2, namazın 12, ve guslün 3 farzını bile unuttular-unutturuldular! Ve unutturulmayla da kalmayıp bu esasları yürürlükten kaldırdılar veya askıya aldılar maalesef! Bu durum da bana bir işveren ile işçi arasında geçen konuşmayı hatırlattı:

O konuşma şöyle: Patronu işçisine bir gün İslâm’ın Şartının kaç olduğunu sorar. İşçisi de ‘Bir’ der. Patronu da işçisine bir olur mu oğlum? İslâm’ın şartı 5 değil mi?’ diye çıkışır… İşçisi de doğru ama ‘haccı ve zekâtı siz zenginler kaldırdınız, namaz ve orucu da biz fakirler kaldırdık! Hal böyle olunca geriye bir kelime-i şehadet kaldı..!’’ şeklinde cevap verir! Dolayısıyla da patronuna zekât ve haccın farziyetini ve faziletini, emsallerine de namaz ve orucun ehemmiyetini anlatır-anlatmaya çalışır!

Velhâsıl; istisnâlar hariç, bugün hakîkaten kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in 6 bin 236 farzından 6 bin 235’ini, İslâm’ın da 5 şartından dördünü unuttuğumuz gibi, kelime-i şehadetin de ne anlama geldiğini ya da gereklerinin ne olduğunu da unuttuk-unutturulduk maalesef! Oysa değil İslâm’ın 5 veya îmanın 6 şartını, 6 bin 236 ayetten oluştuğu belirtilen Kur’an-ı Kerim’in tek harekesini veya harfini inkâr etmek dahî insanı dinden îmandan çıkarır-çıkarabilir!

Velhâsıl-ı kelâm; bildiklerinin hocası, bilmediklerinin de ‘ömür boyu’ talebesi-öğrencisi durumunda ve naçiz de bir gazeteci olan ben mücrim, ‘gayrimüslimler, ateistler, ateş ve putperestler ve benzerleri inandıkları gibi yaşar ve inançlarının gereklerini yerine getirir, bâtıl davalarına hizmet ederlerken; (istisnalar hariç tabii) günümüzün zengin-variyetli ve mükellef Müslümanları da zekâtlarını, sadaka-i fıtırlarını-fitrelerini üzerlerine farz olduğu kadarıyla verebilselerdi, dünya da tek fakir, ya da gıdasız, ilaçsız ve bakımsız bir Müslüman dahî kalmazdı, Allah’hu âlem!

Meselâ; hacılar haclarını lâyıkıyla yapabilseler ve hac dönüşü gerçek hacı gibi yaşayabilseler, dünya da bir tane bile hac ya da hacı düşmanı veya karşıtı insan kalmazdı… Ve yine istisnaları hariç tabii, hocalarda hoca gibi yaşayabilseler, meselâ, kendilerinin, İslâm’ın veya Hz. Peygamber (sav)’in temsil makamında olduklarını-oturduklarını ‘bilseler demiyorum ama’ farkında olsalar veya unutmasalar; dolayısıyla da irşat ve diğer görevlerini bihakkın yapabilselerdi, bugün birçok gayrimüslim Müslüman olur, en azından din diyanet düşmanı olmaz-olmazdı herhalde!’ diye düşünüyorum.

Hülâsâ-i netice; yukarıdaki hikâyemde de hicvetmeye çalıştığım gibi, biz son zamanlarda 6 bin 236 farzı ya da şartı önce 54’e, sonra 32’ye düşürmüştük! Şimdilerde de 5’ten bire düşürdük! Ancak o ‘1’in bile gereklerini yerine getiremez olduk! Yani biz, kelime-i şehadetin bile doğru dürüst hakkını veremez olduk… Çünkü bugün ‘bazı Müslümanların’ kalpleri îman olsa bile kafaları karmakarışık, bazılarının kafası ise küfür kokuyor maalesef! Bu da başta kendi nefsim olmak üzere neslimi derin derin düşündürüp endişeye sevk ediyor! Ancak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’in “Kalbinde hardal tanesi kadar îmanı olan kişi Cennete girer…” mealindeki buyruğu biraz olsun beni rahatlatıyor! Amma velâkin, ‘Cennete girene kadar ve bilhassa kabirde başıma ne(ler) gelir?’ Yani, kabir hayatı, sûr ve sûr’a üfürüş, haşr ve mahşer, amel defterlerinin dağıtılması, hesap günü soruları, mîzan, sırat ve şefaat safhaları nasıl olur?’ diye endişelenmeden de edemiyorum! Ve bu konu da son olarak, ‘İslâm’ın 6 bin 236 şartı vardır; ancak bunlardan sâdece 5’i İslâm’ın şartı olarak sahih hadisle belirtilmiştir! O nedenle ben sevgili okurlarımı Kur’an’ın ‘6 bin 236 farzıyla’ selamlıyor, herkese saygılar sunuyorum.

ÎMANDIR O CEVHER Kİ, İLÂHÎ NE BÜYÜKTÜR

ÎMANSIZ OLAN PASLI YÜREK SÎNE DE YÜKTÜR!

Mehmed Âkif Ersoy

ÎMAN, UMUT EDİLENLERE GÜVENMEK, GÖRÜNMEYEN

ŞEYLERİN VARLIĞINDAN EMİN OLMAKTIR! İbrâniler 11:1

 

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Taceddin Akbaş Diğer Yazıları

13
HAZİRAN

2024

Jandarmamızın 'Asıl yaşı 185' biyolojik veya beden yaşı 18,5!

Taceddin Akbaş'ın 'Jandarmamızın 'Asıl yaşı 185' biyolojik veya beden yaşı 18,5!' adlı köşe yazısı Devamı

12
HAZİRAN

2024

Hiçbir demiri tavında dövemiyoruz maalesef

Taceddin Akbaş'ın 'Hiçbir demiri tavında dövemiyoruz maalesef' adlı köşe yazısı Devamı

11
HAZİRAN

2024

Defne Samyeli'ne, Aziz Yıldırım ve Ali Koç'a iki çift sözüm var!

Taceddin Akbaş'ın 'Defne Samyeli'ne, Aziz Yıldırım ve Ali Koç'a iki çift sözüm var!' adlı köşe yazısı... Devamı

10
HAZİRAN

2024

6 bin 236 farzı önce '54'e sonra '32'ye düşürdük! Şimdi de iman ve İslamın şartlarını askıya aldık

Taceddin Akbaş'ın '6 bin 236 farzı önce '54'e sonra '32'ye düşürdük! Şimdi de iman ve İslamın şartlarını askıya aldık' adlı köşe yazısı Devamı

08
HAZİRAN

2024

Türkiye 'madenini işlemeden' satıyor! Burdur da bejini değerlendiremiyor

Taceddin Akbaş'ın 'Türkiye 'madenini işlemeden' satıyor! Burdur da bejini değerlendiremiyor' adlı köşe yazısı Devamı

07
HAZİRAN

2024

Kanal D'nin 'neler oluyor hayatta'sı TRT 1'in 'Alişan ile hayata gülümse'si

Taceddin Akbaş'ın 'Kanal D'nin 'neler oluyor hayatta'sı TRT 1'in 'Alişan ile hayata gülümse'si' adlı köşe yazısı... Devamı

06
HAZİRAN

2024

DEM 'Ateşle Dans' ediyor!

Taceddin Akbaş'ın 'DEM 'Ateşle Dans' ediyor!' adlı köşe yazısı Devamı

05
HAZİRAN

2024

Fahiş fiyattan satıcıların ve ihtiyacından kat kat fazlasını alan kişilerin olduğu bir ülkede enflasyon da düşmez tansiyon da

Taceddin Akbaş'ın 'Fahiş fiyattan satıcıların ve ihtiyacından kat kat fazlasını alan kişilerin olduğu bir ülkede enflasyon da düşmez tansiyon da' adlı köşe yazısı Devamı

04
HAZİRAN

2024

Dünya 'Çevre Günü'nde ve haftasında bile kirletilen bir dünya da yaşıyoruz

Taceddin Akbaş'ın 'Dünya 'Çevre Günü'nde ve haftasında bile kirletilen bir dünya da yaşıyoruz' adlı köşe yazısı Devamı

03
HAZİRAN

2024

Cumhuriyetçi İnce'ye göre 'Hafızlık Gerekmiyor'muş!!!

Taceddin Akbaş'ın 'Cumhuriyetçi İnce'ye göre 'Hafızlık Gerekmiyor'muş!!!' adlı köşe yazısı... Devamı

İlgili Haberler

Bucak’ta çiftçiler mağdur 'Yetersiz kalıyor, ürünler kuruyor'
Bölgesel

Bucak’ta çiftçiler mağdur 'Yetersiz kalıyor, ürünler kuruyor'

Burdur Bucak'ta çiftçiler Mustafa Talay ve Süleyman Sarı, sulama sistemlerindeki sorunlar nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi. Detaylar burada...

Kist Hidatik (Kistik Ekinokokkoz) Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları
Sağlık

Kist Hidatik (Kistik Ekinokokkoz) Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları

Kistik Ekinokokkoz (Kist Hidatik) parazitin sebep olduğu, ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir hastalıktır. Belirtileri ve korunma yolları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bucak'ta bir arazi yangını daha! Alevler bir anda hızlandı
Bölgesel

Bucak'ta bir arazi yangını daha! Alevler bir anda hızlandı

Burdur'un Bucak ilçesine bağlı Gündoğdu'da 1 saat önce çıkan yangının haricinde bir bölgede daha yangın çıktı.

Bucak'ta peş peşe arazi yangını! Alevler yükseliyor
Bölgesel

Bucak'ta peş peşe arazi yangını! Alevler yükseliyor

Burdur'un Bucak ilçesinde sıcaklıkların da yükselmesi ile birlikte yangınlarda artış göstermeye başladı. Detaylar burada...

Bucak Karapınar Köyünde yangın! 11 dekar alan kül oldu
Bölgesel

Bucak Karapınar Köyünde yangın! 11 dekar alan kül oldu

Burdur'un Bucak ilçesinde dün olduğu gibi bugün de yangın haberleri geliyor. Detaylar haberimizde...

BİM personel arıyor! Hemen başvurunuzu yapın
Eleman İlanı

BİM personel arıyor! Hemen başvurunuzu yapın

BİM, Döşemealtı 1 Bölge'de depo personeli, ehliyetli şoför ve yardımcı arıyor. İş başvurusu için gereken şartlar ve iletişim bilgileri. Hemen başvurun!