Z Kuşağında iş stresi daha mı fazla ?

1996 yılından sonra doğan gençleri tanımlamak için kullanılan Z kuşağının yapılan bir araştırmaya göre iş yerinde en stresli nüfus olduğu belirlendi.

Z Kuşağında iş stresi daha mı fazla ?

1996 yılından sonra doğan gençleri tanımlamak için kullanılan Z kuşağının yapılan bir araştırmaya göre iş yerinde en stresli nüfus olduğu belirlendi. 
Çok uluslu sağlık ve sigorta şirketi Cigna International Health'in dünya çapında yaklaşık 12 bin çalışanla yaptığı 2023 anketine göre, 18 ila 24 yaşındakilerin yüzde 91'i stresli olduğunu söylüyor. Tüm yaşlar için bu ortalama yüzde 84. Araştırmalar, Z kuşağının iş yerinde en stresli nüfus olarak öne çıktığını ve bununla başa çıkmakta zorlandığını gösteriyor. Z kuşağı, 1996 yılından sonra doğan gençleri tanımlamak için kullanılıyor.

Aynı veriler, yönetilemeyen stresin Z kuşağı katılımcılarının neredeyse dörtte birini (yüzde 23) etkilediğini ve neredeyse tamamının (yüzde 98) tükenmişlik belirtileriyle başa çıkmaya çalıştığını gösteriyor. Kısacası, profesyonel hayatın talepleriyle boğuşmakta en çok genç çalışanlar zorlanıyor. Peki neden?

EKONOMİK ZORLUKLAR İŞ YERİNDE STRESE NEDEN OLUYOR

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; Kovid-19 pandemisi döneminde başlayan evden çalışma trendi tersine dönmeye başlıyor. Birçok işveren çalışanlarının tamamen ofise dönüşünü talep ediyor. Ekonomik istikrarsızlık hâlâ etkisini gösteriyor ve birçok şirket binlerce kişiyi işten çıkarıyor. Çalışanlar sıranın kendilerine geleceği konusunda endişeliler.

Şirketlere 20'li yaşlarındaki çalışanları yönetme konusunda tavsiyelerde bulunan Eliza Filby, "İstihdam yoğun belirsizliklerin yaşandığı bir dönemden geçiyor. İşten çıkarmalarla ilgili herkes korkunç bir stres yaşıyor" diyor.

Bunun yanında ekonomik zorluklar da iş yerinde strese neden oluyor. Workhuman adlı İK yazılım şirketinin 2023 verilerine göre İngiltere'de çalışanların yüzde 84'ü geçim krizi nedeniyle daha stresli ve gergin. Bu endişeler yaygın olsa da, Z kuşağı bu sorunlarla mücadelede en fazla zorlanan grup gibi görünüyor.

"Z KUŞAĞI DAHA AZ PARA BİRİKİRİYOR"

McKinsey danışmanlık şirketinden alınan Ekim 2022 verileri, Z kuşağı mensuplarının maaşlarıyla mevcut ekonomik koşullarda "iyi bir yaşam kalitesine" sahip olduklarını söyleme olasılıklarının diğerlerine göre daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu etkiler zaten apaçık ortada: Z kuşağı önemli ölçüde daha az para biriktiriyor ve birçoğu maaşıyla zar zor geçiniyor.

Ayrıca, ev sahibi olmak gibi önemli aşamalara ulaşmak için diğer nesillerden daha fazla mücadele ediyorlar. Örneğin ABD'de halkın yaklaşık yüzde 34'ü ev sahibi değil ve asla ev sahibi olmayı beklemiyor. Ancak bu duygular gençler arasında daha yaygın.18-24 yaş arasındakilerin yüzde 59'u, 29-34 yaşındakilerin yüzde 29'u böyle düşünüyor.

Uzmanlar, büyük stres faktörlerinin ötesinde, genç çalışanların insan ilişkilerinde de zorlandığını söylüyor. Filby, "İş arkadaşlıklarının kuralları, ofis kıyafet kodları ve profesyonel sınırlar hakkında hala pek çok soru işareti var" diyor. Çalışma ortamlarının genç çalışanlar için stres ve kaygıya neden olabileceğini söylüyor:

"Bir ofise gitmek, sosyalleşmek ve yönetilmek zorunda olmak birçok gence çok yabancı geliyor. İşin sosyal yönleri korkutucu olmaya devam ediyor”.

Karar

Yorumlar

Hasan Tutumlu

08.03.2023 / 13 gün önce

İş beğenmedikleri için söylemesi ayıp çalışma g.tü olmadığı için.Bu bütün dünya ülkeleri için geçerli çok yer gördüm içerde dışarda her yerde aynı asalak faydasız insanlar ama şikâyet nankörlük dedinmi sayarlarda sayarlar

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Sağlıklı iftar sofrasında neler olmalı?
Yaşam

Sağlıklı iftar sofrasında neler olmalı?

Ramazan ayı orucunun 14-15 saat saat süreceğini belirten uzmanlar, böbrek yükünü dengelemek ve kan dengesini korumak üzere iftardan sonra en az 8-10 bardak su tüketilmesi gerektiğini ifade ediyor.

45 öğretmen ataması müjdesi
Yaşam

45 öğretmen ataması müjdesi

Yaşanan deprem felaketinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan atanma bekleyen öğretmenlere müjde verdi. İşte detaylar...

Hangi illerden fay hattı geçiyor? Çevremizdeki illere dikkat!
Yaşam

Hangi illerden fay hattı geçiyor? Çevremizdeki illere dikkat!

MTA tarafından Türkiye'deki diri fay hatları haritası güncellendi. Türkiye'de deprem açısından en güvenli iller/ilçeler hangileri? Türkiye'de deprem açısından en riskli iller ilçeler hangileri? İşte detaylar...

Ayakta başlarsa ölüme kadar götürebilir
Yaşam

Ayakta başlarsa ölüme kadar götürebilir

Uzun süre hareketsiz kalınca bacakta oluşan enboli (pıhtı) akciğere ilerleyebilir. Bacakta oluştuğu zaman bir şişlik meydana gelir veya ağrı hissedilir. İşte detaylar...

Sağlık açısından zararlı! Bağımlılığa yol açabilir!
Yaşam

Sağlık açısından zararlı! Bağımlılığa yol açabilir!

Sürekli borsa ekranına bakmak bağımlılığa yol açacağına dair uyaran uzmanlar, "Borsa oyun değil, yatırım alanı olarak kabul edilmeli..." diyorlar. İşte detaylar...

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan  istifa Etti
Yaşam

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan istifa Etti

2019 yerel seçimlerinde Ağrı Belediye Başkanı seçilen Savcı Sayan 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmak için Ağrı Belediye Başkanlığından istifa etti.