Ruhittin Sönmez

ADALET DEVLETİN NESİ İDİ?

Ruhittin Sönmez'in 'ADALET DEVLETİN NESİ İDİ?' adlı köşe yazısı

Ruhittin Sönmez

Başlığı okuyunca hemen “böyle basit soru mu olur? Elbette Adalet devletin temelidir” diyeceksiniz. Bu sözü yüzlerce yıldır belleklerimize kazıyan bir kültür mirasımız var. Mahkemelerimizde, adalet saraylarımızda kocaman harflerle bu çok değerli söz yazılıdır.

Peki, adalet sistemine siyasi müdahalelerin olması, evrensel hukuk kurallarının en temel ilkelerinden uzaklaşılarak yapılan bir yargılama ve toplum vicdanına bu kadar aykırı bir mahkeme kararı neyin nesi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir soru üzerine söylediği “31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır” sözü üzerinden saçma bir suçlama yapıldı. Ceza Davasında yerel mahkeme 2 yıl 7 ay hapis cezası ve siyasi haklardan yasaklanması kararı verdi.

Bir hukukçu olarak çok açık söylüyorum, akıl alır gibi değil.

Neden “bu karar hukukidir” diyen hiçbir ciddi hukukçu yok?

Neden herkes “bu dava ve karar siyasidir” inancında?

Başta R. Tayyip Erdoğan olmak üzere siyasi parti liderleri, siyasi parti temsilcileri, başta Süleyman Soylu olmak üzere siyasi bir makamda olmamasına rağmen çok sayıda kamu görevlisinin söylediği hakaret ve iftira nitelikli sözlerini sıralamaya kalsak kalın bir kitap olur.

Bu karara AKP’li Bülent Arınç bile tepki gösterdi: “Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu için, Türkiye'nin en değerli ceza hukukçularından Prof. Dr. Adem Sözüer, Prof. Dr. Ahmet Gökçen ile Prof. Dr. İzzet Özgenç'in hazırladığı ve bir ceza avukatı olarak şahsen benim de katıldığım mütalaaya rağmen, mahkemeden çıkan mahkûmiyet kararı Türk yargısı adına utanç verici ve umut kırıcıdır” dedi.

Bu uzmanların “hakaret anlamı yoktur” şeklinde hemen duruşma öncesinde verdiği raporu Mahkemenin hiç dikkate almaması da ilginç bulundu.

Esasen karar sonrasında yorumcular “AKP veya RTE kendisine zararlı olabileceğini bilmesi gerektiği halde neden böyle bir karar alındı?” “Bu karar siyaseten kime yarar?” “Bu kararın verilmesinde kim etkili olmuştur?” gibi soruların cevabını arıyordu.

Neden hiç kimse “bu bağımsız ve tarafsız bir yargı kararıdır. Mahkeme, kararın kime yaradığına bakmaz. Ortada işlenmiş bir suç var ve cezası verilmiştir” diyemiyor?

Neden herkes “bu kurguyu yapan siyasi akıldan” bahsediyor?

Neden Bülent Arınç bile “Dirayetli ve feraset sahibi SİYASİLERİN bu durumu göz önünde bulunduracağına ve bu yanlışa izin vermeyeceğine inanıyorum” demek zorunda kalıyor?

Çünkü özellikle FETÖ’cülerin yargıya hâkim olduğu dönemde yoğunlaşan bir uygulama var: Siyaseti yargı yoluyla tanzim etmek. Aynı yöntemin bu defa AKP yargısı oluşturularak devam ettirildiği kanaati yaygın.

O zaman devletin temelini yıkma anlamına gelecek adaletsiz eylemlerin kimin işine yaradığı hesabı yanlış.

Devletin enkaza dönüşmesiyle altında kalacak olan sadece bazı siyasiler değil, koca bir millet olur.

*******************************

BENİ DE YARGI YOLUYLA SUSTURMAK İSTİYORLAR

Ekrem İmamoğlu yalnız değil. Ben de benzer bir siyasi dava ile muhatabım. Dün İmamoğlu’nun ceza kararı açıklanırken, ben de hakkımda açılmış bir ceza davasının tebligatını aldım.

Yurtdışında bulunan Sedat Peker, henüz susturulmadığı dönemde, Ağustos 2022 de çok ciddi iddialarda bulunmuştu. Peker’in İDDİASINA GÖRE, devlet içinde bir rüşvet mekanizması vardı. İçinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun Eski Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile Cumhurbaşkanı danışmanı bazı isimler yer alıyordu. Peker, SPK Eski Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun arkasındaki gücün Serhat Albayrak olduğunu söylüyordu.

Serhat Albayrak bildiğiniz gibi, eski Enerji/ Maliye ve Hazine Bakanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın abisi. Ve Sabah/ATV ‘nin de içinde bulunduğu Turkuvaz Medyayı yöneten kişi.

Yazımın konusu ve öznesi Serhat Albayrak değildi. Sedat Peker’in, Serhat Albayrak hakkındaki İDDİALARI üzerinden, ucu Cumhurbaşkanına varabilecek cümleler kurmasının amacını ve siyasi hedefini anlamaya ve sorgulamaya çalıştım.

Serhat Albayrak hakkında tarafımdan isnat edilmiş bir suç söz konusu değildi. Peker’in İDDİALARININ doğru veya yanlış olduğunu söylemeden siyasi bir analiz yaptım.

“Suç örgütü yöneticisi” bir kişinin yüzbinlerce kişinin okuduğu, ülkedeki bütün büyük ve küçük ölçekli yazılı ve görsel basında haberleştirilen, TV’lerde, gazetelerde yorumcu ve yazarlar ile sosyal medyada onbinlerce kişinin yorumladığı İDDİALARI bütün demokratik ülkelerde önemli bir haberdir.

Bu İDDİALARIN ciddi sonuçları oldu. Bazı ünlü medya mensupları, iki Cumhurbaşkanı danışmanı istifa etti. Böyle bir haberin yorumlanması basının sadece hakkı değil, aynı zamanda görevidir.

Böyle bir basın faaliyetinden, Türkiye’nin en büyük medya patronlarından birinin şikayetçi olmasını anlamak mümkün değil.

Üstelik kendisinin yönettiği gazete ve televizyonlarda o kadar çok kişi hakkında hakaret ve iftira suçu teşkil edebilecek haber ve yorumlar yer alıyor.

15 yıllık köşe yazarlığımda ilk defa bu yazım hakkında Noterden tekzip metni gönderildi. Serhat Albayrak vekilinin tekzibi ve cevaplarım gazetedeki köşemde yayınlandı. Yetmedi şikayetçinin talebiyle Gazetenin internet sitesinde yayınlanan yazıya “erişim yasağı” getirildi.

Anlaşılan o ki bu da yetmemiş. Şikayetçi Serhat Albayrak’ın suç duyurusunu ciddiye alan C. Savcısı düzenlediği iddianamede, hakkımda “Hakaret ve İftira suçu” işlediğim gerekçesiyle hapis cezası ve bunun sonucu olarak (seçme ve seçilme hakkı ve mesleğimi icra etmek gibi) belli haklardan yoksun bırakılma cezası verilmesini talep etmiş.

Demokratik ülkelerde, özellikle medya gibi bir gücü elinde bulunduranlar, hakkındaki iddialara karşı cevap vererek kamu vicdanında aklanmayı tercih eder. Bizde ise iddiaların haber olmasını, yorumlanmasını engellemek yolu tercih ediliyor.

Bunlar şahsen can sıkıcı. Fakat ülkem ve milletim açısından utanç verici şeyler.

Ben her zaman olduğu gibi hukuk, ahlak ve gazetecilik etik kurallarına uygun olarak inandığım doğruları, bilgilerimi, yorumlarımı yazmaya ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Görelim Mevla’m neyler… Neylerse güzel eyler…

 

Ruhittin Sönmez

15 Aralık 2022

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

18
EYLÜL

2023

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar

Ruhittin Sönmez'in 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar' adlı köşe yazısı Devamı

14
EYLÜL

2023

Acıların sebebini duymak çok sıkıcı

Ruhittin Sönmez'in 'Acıların sebebini duymak çok sıkıcı' adlı köşe yazısı Devamı

11
EYLÜL

2023

Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa

Ruhittin Sönmez'in 'Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa' adlı köşe yazısı Devamı

06
EYLÜL

2023

Devlet yalan söyler mi?

Ruhittin Sönmez'in 'Devlet yalan söyler mi?' adlı köşe yazısı Devamı

04
EYLÜL

2023

Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?

Ruhittin Sönmez'in 'Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?' adlı köşe yazısı Devamı

31
AĞUSTOS

2023

TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA

Ruhittin Sönmez'in 'TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA' adlı köşe yazısı Devamı

28
AĞUSTOS

2023

İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği' adlı köşe yazısı Devamı

21
AĞUSTOS

2023

SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ

Ruhittin Sönmez'in 'SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ' adlı köşe yazısı Devamı

14
AĞUSTOS

2023

SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?

Ruhittin Sönmez'in 'SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?' adlı köşe yazısı Devamı

10
AĞUSTOS

2023

FAZLA ABARTMAYIN

Ruhittin Sönmez'in 'FAZLA ABARTMAYIN' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

CHP Genel Başkanlığı'na Özgür Özel 'de aday olduğunu açıkladı
Yaşam

CHP Genel Başkanlığı'na Özgür Özel 'de aday olduğunu açıkladı

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, Genel Başkanlık'a adaylığını açıkladı. Özel'e ilk destek "değişim" mesajları veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi. CHP değişirse Türkiye değişir.

MFÖ Grubunun Üyesi Uğur Özkan defnedildi
Yaşam

MFÖ Grubunun Üyesi Uğur Özkan defnedildi

Sanatçı Uğur Özkan için Düzenlenen cenaze törenine Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zafer Alagöz, Çağla Şikel, Yılmaz Erdoğan, Ozan Güven, Cem Özer, Cem Yılmaz, Ömür Gedik, Kenan Atak, Metin Özülkü ve çok sayıda sanatçı katıldı.

İmamoğlu'ndan Melli'ye destek
Yerel Yönetim

İmamoğlu'ndan Melli'ye destek

Burdur'un Bucak ilçesi'ne bağlı Kocaaliler Beldesine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hediye edilen malzemeler geldi. İşte detaylar..

İmamoğlu'ndan Gaziantep'te sert çıkış
Yaşam

İmamoğlu'ndan Gaziantep'te sert çıkış

İBB Başkanı ve Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Gaziantep'te sevgi seliyle karşılandı.

Başkan İmamoğlu ve eşi, Burdur'da kadın üreticilerle buluştu
Etkinlik

Başkan İmamoğlu ve eşi, Burdur'da kadın üreticilerle buluştu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte Burdur’da kadın el sanatları merkezini ziyaret etti.

Ekrem İmamoğlu Burdur'da
Bölgesel

Ekrem İmamoğlu Burdur'da

Burdur'a seçim çalışmaları çerçevesinde gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Burdur Gölü ve içme suyuna dikkat çekti.