Ruhittin Sönmez

HAK, HUKUK, AHLAK ÇİĞNENEBİLİR, SECCADE ASLA!

Ruhittin Sönmez'in 'HAK, HUKUK, AHLAK ÇİĞNENEBİLİR, SECCADE ASLA!' adlı köşe yazısı

Ruhittin Sönmez

Bu ülkede Anayasa çiğnenebilir. "Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir" kuralını çiğnemenin yasal ve ahlaki bir yaptırımı yoktur.

Anayasa Mahkemesi kararları çiğnenebilir. "Ben AYM'nin kararına saygı da duymuyorum, uygulamıyorum da" denebilir.

Kanunlar çiğnenebilir. Kanunları çiğneyenler için infaz affı, imar affı, vergi affı gibi aflar getirilebilir.

Kur'an hükümleri çiğnenebilir. Siyasi mitinglerde elde Kur'an gösterilerek propaganda yapılabilir.

Kur'an-ı Kerim'in, devlet yönetimi için belirlediği ve temel Anayasa İlkeleri niteliğindeki hükümleri çiğnenebilir. "Şura/ istişare/ meşveret (ortak akıl), Adalet ve Liyakat (işi ehline vermek)'' şeklinde özetlenen İslam'ın temel ilkelerine aykırı bir yönetim sergilenebilir. Bu ilkelere aykırı bir yönetim tarzı savunulabilir.

Dindar insanların inandığı değerlerle dalga geçilebilir. "Bakara makara" diye dalga geçenler büyükelçi bile yapılabilir.

Anayasa hükmü gereği edilen "yeminler" çiğnenebilir. "Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü koruyacağına" dair edilen yeminler unutulup Yunanistan'ın Ege'deki 20 adamızı işgaline sessiz kalınabilir. "Herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağına" dair edilen yeminlere rağmen kendi partisi ve yakın çevresi dışındakiler adeta hasım görülebilir.

Devleti yönetenler açısından önceki sözleri her zaman çiğnenebilir. Dün söylenen sözlerin tam tersi söylenebilir. Ettikleri sözler yüzünden birbirlerinin yüzüne bakamayacak durumda olanlar el ele, göz göze yol yürüyebilir. Gerekirse "20 yıllık günahlara ortak olunur", gerekirse "Harun gibi gelip Karun olanlara" hizmet edilir.

"Kamu hakkı" çiğnenebilir. Ulufe dağıtır gibi, yandaşlara kamu yatırımları ihalesiz olarak paylaştırılabilir. Kamu İhale Kanunu 200 defadan fazla değiştirilir, göstermelik ihalelerle haksız rekabet yaratarak kamu kaynakları birilerine aktarılabilir.

"Kur Korumalı Mevduat" adı altında, parası olanlara 200 Milyar TL'den fazla örtülü faizi, bankalara değil, devlete (millete) ödettirilebilir.

Uluslararası Tahkim'in verdiği, faizi ile birlikte, 3 Milyar dolar tutarındaki cezayı, Kuzey Irak petrollerinin taşınmasından 10 Milyar dolar civarında para kazanan yakınlarının yerine devlete (millete) ödettirilebilir.

"Kul hakkı" çiğnenebilir. Makamlar ehil olana değil, kendilerine sadık olana paylaştırılır. Kamuya alınacak personel alımlarında sorular çalınarak işe girebileceklerin hakları çalınabilir. Sadece son 4 senede, emeği ile geçinenlerin Milli Gelirden aldığı pay %45'den %25'e düşürülerek bu servet yeni sermaye sınıfına aktarılabilir.

"Yaşama Hakkı" çiğnenebilir. Devletine güvenerek, sağlam olduğuna inanıp aldıkları evlerde 50 binden fazla insan ölümüne, daha fazlasının sakat kalmasına sebep olunabilir.

Seçmen iradesi çalınabilir, çiğnenebilir. Trafolara kedi girebilir, Atı alan Üsküdar'ı geçebilir.

Özgürlükler çiğnenebilir. Yürütme organının güdümündeki yargı mensupları aracılığıyla kahraman subaylar hapislerde çürütülebilir. Kumpas davalarıyla masum insanların özgürlüğü elinden alınır, TSK ve diğer devlet kadroları yürütme ile uyumlu hale getirilir.

Bütün bunları yapanlara devlet emanet edilir.

Ama arkadaş bu memlekette "SECCADE" ÇİĞNENEMEZ!

Esasında zaten kimse çiğnemez de... Ama muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı farkında olmadan, kazara bir seccadeye ayakkabısı ile bastıysa dünya O'na dar edilir.

Burası bir cami değil, mescit değil, bir ofis olduğu halde, "yere serili seccadeyi görmeden bastığım için özür dilerim" diyen bir Cumhurbaşkanı adayının inancı sorgulanır.

*************************

MİTİNGDE KUR'AN VE SECCADE

Erdoğan Kur'an'dan sonra seccadeyi de siyasi mitingde kullandı. "Toplu açılış töreni" adı altında yaptığı seçim mitinginde, kendisine seccade hediye edildi. Erdoğan "Bu seccade ayakkabılarla basmak için değil, 15 Mayıs'ta inşallah şükür namazını bu seccadede kılabiliriz" dedi.

Seccade seçim meydanında siyasi bir motif haline getirilerek Müslümanları ayrıştırıcı figürlerden biri haline getirildi.

Aslında seccade kutsal değildir, dini bir motif bile değildir. Müslümanlara yeryüzü mescittir. Sadece temizliğinden kuşku duyulan yerlerde namaz kılınacağında yere serilen temiz bir bezdir. Kimse bilerek seccadeyi kirletmez. Bilerek kirletilirseyapılanın, kutsal bir eşyaya zarar vermek değil, orada namaz kılacak Müslüman'a saygısızlık olduğu düşünülebilir. Ama AKP'liler dahil herkes biliyor ki böyle bir kast söz konusu olamaz. Olsa zaten özür dilemez.

Anlaşılan RTE ve AKP'nin bu tür ucuz polemiklerden başka sığınacağı bir dal kalmadı.

*************************

ÜRKÜTÜCÜ SİYASİ ÜSLUP VE SALDIRILAR

R. Tayyip Erdoğan bağımsız gazetecilerle ve rakipleriyle birlikte hiç programa çıkmıyor. Bu yüzden yine yandaş kanalda "iliştirilmiş gazetecilerin cevaplara göre hazırlanmış sorularına" cevap verdi.

RTE bu programda, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i, tam bir sokak jargonu ile, adeta tehdit etti. "Benim adım Tayyip, soyadım Erdoğan. Konuştuğun zaman buna göre konuş. Beni, kendinle de uğraştırma" dedi.

Aynı konuşmasında İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Op. Dr. Turhan Çömez'i de "doktor müsveddesi" diye andı. İlginç olan şu ki Turhan Çömez hem kendisinin eski doktoru ve hem de Türkiye'de ve İngiltere'de on binlerce hastayı ameliyat eden bir cerrah.

Bundan önce hiçbir Cumhurbaşkanında görmediğimiz ürkütücü bir üslup bu.

Erdoğan'ın Meral Akşener'e yönelik sözleri, "bunlar daha iyi günlerin" gibi tehditlerinin devamı gibi. Fiili saldırıları da unutmayalım: Akşener'e karşı yapılan Rize'deki saldırı AKP'lilerin eseri, Akşener'in evine kadar gelen bir grubun tehdidi de küçük ortak MHP'li bir grubun eseri idi.

*************************

İYİ PARTİ'NİN KURŞUNLANMASI

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın kurşunlanması Erdoğan'ın sözü üzerine durumdan vazife çıkaran birinin mi, yoksa bir karanlık elin işi mi bilmiyoruz. Ama bu siyasi atmosferde tehlikeli bir olay.

İçişleri Bakanı Soylu'nun "komşu inşaat bekçisinin hırsızları kovalarken bir şarjör boşalttığı sırada İyi Parti İl Başkanlığı binasının isabet aldığı" şeklindeki açıklaması inandırıcı bulunmadı.

Her nedense akşam 21.30'da şarjörü boşaltan bekçi polise haber vermeden akşam yatıp uyumuş. Sabah 11'e kadar kimsenin İstanbul'un göbeğindeki bu olaydan haberi olmamış.

Ayrıca İYİ Partili avukat ve eski savcı yetkililerin "o mesafeden gelen yorgun mermi camı delemez; Binanın kod farkı sebebiyle, kurşun bekçinin ateş etti denildiği yerden sıkılsa bile, aşağıdaki kata merminin gitmesi mümkün değil" şeklindeki itirazlarına henüz cevap verilemedi.

 

Ruhittin Sönmez

03 Nisan 2023

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

18
EYLÜL

2023

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar

Ruhittin Sönmez'in 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar' adlı köşe yazısı Devamı

14
EYLÜL

2023

Acıların sebebini duymak çok sıkıcı

Ruhittin Sönmez'in 'Acıların sebebini duymak çok sıkıcı' adlı köşe yazısı Devamı

11
EYLÜL

2023

Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa

Ruhittin Sönmez'in 'Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa' adlı köşe yazısı Devamı

06
EYLÜL

2023

Devlet yalan söyler mi?

Ruhittin Sönmez'in 'Devlet yalan söyler mi?' adlı köşe yazısı Devamı

04
EYLÜL

2023

Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?

Ruhittin Sönmez'in 'Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?' adlı köşe yazısı Devamı

31
AĞUSTOS

2023

TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA

Ruhittin Sönmez'in 'TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA' adlı köşe yazısı Devamı

28
AĞUSTOS

2023

İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği' adlı köşe yazısı Devamı

21
AĞUSTOS

2023

SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ

Ruhittin Sönmez'in 'SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ' adlı köşe yazısı Devamı

14
AĞUSTOS

2023

SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?

Ruhittin Sönmez'in 'SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?' adlı köşe yazısı Devamı

10
AĞUSTOS

2023

FAZLA ABARTMAYIN

Ruhittin Sönmez'in 'FAZLA ABARTMAYIN' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Emriyle  “Arama-kurtarma ekiplerini Libya’ya taşıyacak üç adet nakliye uçağımızdan ilki, bölgeye hareket etti”
Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Emriyle “Arama-kurtarma ekiplerini Libya’ya taşıyacak üç adet nakliye uçağımızdan ilki, bölgeye hareket etti”

Milli Savunma Bakanlığı, Libya’da meydana gelen kasırga felaketi sonrası, arama-kurtarma ekiplerini afet bölgesine taşıyacak olan üç adet nakliye uçağından ilkinin hareket ettiğini açıkladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Türkiye ile ilişkileri mümkün olan en iyi şekilde sürdürmek bizim için önemli”
Dünya

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Türkiye ile ilişkileri mümkün olan en iyi şekilde sürdürmek bizim için önemli”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Türkiye ile ilişkileri mümkün olan en iyi şekilde sürdürmek bizim için önemli” dedi.

Cumhurbaşkanına Hakaret Eden Kadın Tutuklandı: Tepkisini Cep Telefonuyla Kaydetti
Bölgesel

Cumhurbaşkanına Hakaret Eden Kadın Tutuklandı: Tepkisini Cep Telefonuyla Kaydetti

Antalya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretlerde bulunan kadın, tepkisini cep telefonuyla kaydeden bir vatandaşın görüntülerine yansıdı. İşte detaylar...

121 seçmenli köyün 119’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy verdi, işte o köy
Yaşam

121 seçmenli köyün 119’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy verdi, işte o köy

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesindeki 121 seçmeni olan köyde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 119 oy çıkarken, 1 oy ise geçersiz sayıldı.

Cumhurbaşkanı Seçimi için oy verme işlemi başladı. Nelere Dikkat edilmeli oylar nasıl iptal olur
Yaşam

Cumhurbaşkanı Seçimi için oy verme işlemi başladı. Nelere Dikkat edilmeli oylar nasıl iptal olur

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması için oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla Bucak'ta da başladı.

Sinan Oğan Millet İttifakını neden desteklemediğini açıkladı
Bölgesel

Sinan Oğan Millet İttifakını neden desteklemediğini açıkladı

İkinci turda Cumhur İttifakı’na destek veren Sinan Oğan, Millet İttifakı’nı desteklememesinin sebebini ilk kez paylaştı. Sinan Oğan neden Millet İttifakını desteklemedi? İşte cevabı....