Ruhittin Sönmez

NEREDEEEN NEREYE…

Ruhittin Sönmez'in 'NEREDEEEN NEREYE…' adlı köşe yazısı

Ruhittin Sönmez

“Kadere bak.. Kimleeer kimlerle beraber yan yana geliyor? Aaahhh ahh.. Neredeeen nereye.. Ne oldum deme ne olacağım de…”

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın mitinglerde sıkça söylediği bu sözleri üzerinden düşünmenin tam zamanıdır. Çünkü 2018 yılı bitiyor, yeni yıla girerken “Neredeeen nereye” doğru gittiğimize bakmak için bir fırsattır.

Önce ekonomide nereden nereye geldik, bir bakalım:

***

HARCADIKLARI PARA

Son 16 yılda 2,2 Trilyon $’ı vergi olmak üzere, toplam 3,5 Trilyon $’lık kaynak kullandılar. Ama sadece 100 milyar $ harcadığımız “yollar, köprüler, tüneller, hastaneler, havaalanları” ile övünmekteler.

***

VERDİKLERİ AÇIK

16 yılda Dünyada yaşanan bol ve ucuz para döneminden faydalanarak, kurları düşük tutup, 1 Trilyon $’lık dış ticaret açığı ve 625 milyar $’lık da cari açık verdirdiler. Ve milleti “hane halkı” olarak 585 milyar TL bankalara borçlandırdılar. Toplumu çılgınlar gibi tüketime alıştırdılar.

***

YANDAŞ KAYIRMANIN BOYUTU

Sadece İstanbul’da 70 markalı İnşaat firmasına “imar değişikliği” ile 240 milyar TL’lik vergisiz kaynak aktarmayı başararak, “yeni kaynak yaratmada” eşsiz bir model (!) ortaya koydular.

Yine sadece 30 tane “yandaş firmaya” dışarıdan borç olarak aldığımız 123 milyar $’la YİD ve KÖİ projeleri vererek, gelir ve kaynak çeşitlemesinde (!) herkese örnek oldular..

***

FAİZ LOBİSİNİN BELİ

2002’de 130 milyar $ olan dış borcu 485 milyar $’a çıkararak ve sadece bu borçlara karşılık 160 milyar $ faiz ödeyerek, “faiz lobisinin” belini kırdılar.(!)

Sadece iç borç faizi olarak merkezi hükümet bütçesine 2019 yılında 117 milyar TL kaynak, toplam yatırımlara ise 63 milyar TL kaynak ayırdılar.

***

SOSYAL ADALET

En zengin yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay önceki yıla göre 0,2 puan artarak yüzde 47,4’e çıktı. Nüfusun yüzde 20’si toplam gelirin yaklaşık yarısını kazanırken en yoksul yüzde 20’nin toplam gelirden aldığı pay ise yüzde 6,3 oldu. (Kaynak: TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2017)

Yani artık zengin daha zengin.. Fakir daha fakir oldu.

Türkiye’yi dolar milyarderleri sıralamasında dünya 14.’sü yaparak, fakir-fukaranın, garip-gurabânın gururlanmasını sağladılar(!) Fakat ülkemizi kişi başına gelir sıralamasında Dünyada 78. Sıradan yukarı çıkaramadılar.

Bankalardaki toplam 2,2 Trilyon TL’lik mevduatın % 54’ü sadece 190 bin hesap sahibine, geri kalan % 46’sı ise 35 milyon hesap sahibine ait olmasını sağladılar. Gelir dağılımı nasıl düzeltilirmiş, dosta-düşmana gösterdiler.(!)

İşsizlik rakamını 6 milyon 350 bin yerine, 3.750.000 olarak ilân ederek, istatistik bilimine takla attırdılar.

***

YOLSUZLUKLAR

3 Y’yi yani “Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasakları kaldıracağız” dediler…

“Günah işleme özgürlüğünü” keşfettiler. “Mücahit olduklarını söylüyorlardı, önce müteahhit, sonra da her şeye müsait hale geldiler..”

Ayakkabı kutularındaki dövizleri, yatak odalarındaki para kasalarını ve sıfırlanan para depolarını bile örtmeyi, hatta buradan yeni zaferler çıkarmayı bildiler.

Ulaşamadıkları hazlara “murdar” deyip, o hazlara ulaşınca, “kasa, masa ve nisa” yani “para, makam ve kadın” konusu ile imtihanı kaybettiklerini itiraf ettiler. Yine kazandılar.

***

ŞEHİRLERİMİZE İHANET

16 yılda sadece 55 milyar $’lık AVM inşa ederek ve buralarda satılan ürünlerin % 70’i yabancı olan markalarla millete sahte Cennet yaşattılar. En büyük belediyelerin başına seçtirdikleri adamların başarısızlıklarını, yolsuzluklarını örtemeyince, “metal yorgunluğu” bahanesiyle görevden aldılar.

Ülkenin üretime yönelmesi gereken bütün kaynaklarını inşaata ayırdılar. Tarımı öldürdüler, köylüleri şehirlere taşıdılar. Şehirleri betona boğdular. “Şehirlerimize ihanet ettik” diye itiraf ettiler. Çözüm için “yatay mimari” ve “millet bahçeleri” vaat ettiler.

Bütün bunlara rağmen “belediyeleri en iyi biz yönetiriz” demeye devam ettiler..

(NOT: Ekonomik veriler için Rubil Gökdemir’e teşekkür ederim.)

**************************************

KİMLEEER KİMLERLE İDİ?

AKP iktidarı 17. Yılında. Bu dönemde “kimleeer kimlerle beraber olmuş?” bir bakalım:

THE CEMAAT’TEN FETÖ’YE

2002’de iktidara geldikten sonra “The Cemaat” ile birlikte devleti dönüştürdüler. Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davaları ile tasfiye ettikleri vatanseverler yerine, TSK ve yargı dâhil bütün kritik kurumları FETÖ’cülerle doldurdular. 15 Temmuz darbesine kadar ne istedilerse verdiler, semirttiler.

17/25 Aralık olayları ile menfaat çatışması olunca “Rabbim bizi affetsin, aldatıldık” dediler.

Sonra da kendilerinden olmayan herkesi “FETÖcü” olmakla suçladılar.

***

PKK İLE ÇÖZÜM SÜRECİ

“PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim” dedi. Pkk’nın İmralı’daki çatebaşı ile Türk devletini eşit şartlarda müzakere ettirdiler. Oslo’da, Habur’da yaşanan rezaletlerden sonra Diyarbakır meydanında çetebaşının mektubunu bir milyon kişi huzurunda okuttular.

“PKK Bağımsız Kürdistan için silah kullanabilir.” “Abdullah Öcalan Ortadoğu’da Türkiye’nin önünü açıyor.” “Öcalan ideolojik olarak gerçekten bir rehber ve lider… O dünya çapında bir problemin taşıyıcısı, lideri ve bu sorunu çözerse tarihe geçecek bir insan” dediler.

“PKK terör örgütü değildir. Öcalan’a terörist demek, denize ‘göl’ demek gibi bir şey: Bir Kürt ulusalcısı olarak, siyasi amacına ulaşmak için şiddeti kullanan bir politikacıdır Apo”demeye utanmadılar.

Dolmabahçe Sarayında “çetebaşının” mektubunu “mutabakat metni” olarak okudular. Şehirlerin, yolların tuzak bombalar ve silahlarla doldurulmasına göz yumdular.

Sonra PKK’nın kendilerini aldattığını itiraf ettiler. Şehirlerde hendek savaşlarında, yollara kurulan tuzaklarda bine yakın askerimiz ve vatandaşımız şehit oldu.

***

KURTULMUŞ, SOYLU, BAHÇELİ

Tayyip Erdoğan kendisine en şiddetli eleştirileri yapan rakiplerini yanına çekmekte çok başarılı oldu. Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, DP Genel Başkanı Süleyman Soylu bütün eleştirilerini unuttu. Erdoğan’ın en güvendiği, en sadık yardımcıları oldu.

En sert eleştiri kategorisinde birinciliği kimseye kaptırmayan Devlet Bahçeli de, ne olduysa birden 180 derece dönüş yaptı. Bütün kritik siyasal hamlelerde Erdoğan’ın önünü açan kişi oldu. O şimdi muhalefete muhalefet etmekten sorumlu muhalif parti başkanı olarak, Erdoğan’ın en kıymetli partneri durumunda.

“Kadere bak.. Kimleeer kimlerle beraber yan yana geliyor?”

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

18
EYLÜL

2023

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar

Ruhittin Sönmez'in 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar' adlı köşe yazısı Devamı

14
EYLÜL

2023

Acıların sebebini duymak çok sıkıcı

Ruhittin Sönmez'in 'Acıların sebebini duymak çok sıkıcı' adlı köşe yazısı Devamı

11
EYLÜL

2023

Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa

Ruhittin Sönmez'in 'Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa' adlı köşe yazısı Devamı

06
EYLÜL

2023

Devlet yalan söyler mi?

Ruhittin Sönmez'in 'Devlet yalan söyler mi?' adlı köşe yazısı Devamı

04
EYLÜL

2023

Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?

Ruhittin Sönmez'in 'Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?' adlı köşe yazısı Devamı

31
AĞUSTOS

2023

TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA

Ruhittin Sönmez'in 'TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA' adlı köşe yazısı Devamı

28
AĞUSTOS

2023

İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği' adlı köşe yazısı Devamı

21
AĞUSTOS

2023

SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ

Ruhittin Sönmez'in 'SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ' adlı köşe yazısı Devamı

14
AĞUSTOS

2023

SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?

Ruhittin Sönmez'in 'SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?' adlı köşe yazısı Devamı

10
AĞUSTOS

2023

FAZLA ABARTMAYIN

Ruhittin Sönmez'in 'FAZLA ABARTMAYIN' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Emriyle  “Arama-kurtarma ekiplerini Libya’ya taşıyacak üç adet nakliye uçağımızdan ilki, bölgeye hareket etti”
Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Emriyle “Arama-kurtarma ekiplerini Libya’ya taşıyacak üç adet nakliye uçağımızdan ilki, bölgeye hareket etti”

Milli Savunma Bakanlığı, Libya’da meydana gelen kasırga felaketi sonrası, arama-kurtarma ekiplerini afet bölgesine taşıyacak olan üç adet nakliye uçağından ilkinin hareket ettiğini açıkladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Türkiye ile ilişkileri mümkün olan en iyi şekilde sürdürmek bizim için önemli”
Dünya

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Türkiye ile ilişkileri mümkün olan en iyi şekilde sürdürmek bizim için önemli”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Türkiye ile ilişkileri mümkün olan en iyi şekilde sürdürmek bizim için önemli” dedi.

Cumhurbaşkanına Hakaret Eden Kadın Tutuklandı: Tepkisini Cep Telefonuyla Kaydetti
Bölgesel

Cumhurbaşkanına Hakaret Eden Kadın Tutuklandı: Tepkisini Cep Telefonuyla Kaydetti

Antalya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaretlerde bulunan kadın, tepkisini cep telefonuyla kaydeden bir vatandaşın görüntülerine yansıdı. İşte detaylar...

121 seçmenli köyün 119’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy verdi, işte o köy
Yaşam

121 seçmenli köyün 119’u Cumhurbaşkanı Erdoğan’a oy verdi, işte o köy

Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinde Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesindeki 121 seçmeni olan köyde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 119 oy çıkarken, 1 oy ise geçersiz sayıldı.

Cumhurbaşkanı Seçimi için oy verme işlemi başladı. Nelere Dikkat edilmeli oylar nasıl iptal olur
Yaşam

Cumhurbaşkanı Seçimi için oy verme işlemi başladı. Nelere Dikkat edilmeli oylar nasıl iptal olur

Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci tur oylaması için oy verme işlemi saat 08.00 itibarıyla Bucak'ta da başladı.

Sinan Oğan Millet İttifakını neden desteklemediğini açıkladı
Bölgesel

Sinan Oğan Millet İttifakını neden desteklemediğini açıkladı

İkinci turda Cumhur İttifakı’na destek veren Sinan Oğan, Millet İttifakı’nı desteklememesinin sebebini ilk kez paylaştı. Sinan Oğan neden Millet İttifakını desteklemedi? İşte cevabı....