Rabia Yüncü

PCOS VE BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'PCOS VE BESLENME' adlı köşe yazısı

Rabia Yüncü

Polikistik over sendromu (PKOS) nedir?

İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın semptomları nelerdir? gibi soruların cevabını vermek istiyorum. PCOS santral sinir sistemi, hipofiz, overler, adrenal bezler ve ekstra glandüler dokular arasında etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak, doğurganlık çağında kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. PCOS kronik seyreden, gelecekte yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen karmaşık bir hastalıktır. Karın bölgesi yağlanmasına bağlı oluşan obezite, diabetes mellitus, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, insülin direnci PCOS’lu hastalarda görülebilen olgulardır. Obezite, yüksek androjen salınımı ve insülin direnci PCOS’a zemin hazırlar ve hastaların %70’inde hirşutizm (aşırı tüylenme), adet düzensizliği görülür. Yapılan çalışmalar PCOS’lu hastaların %40-60’ının hafif şişman ve şişman grubunda olduğunu göstermiştir. Bu bireylerin beslenme tedavisi, uygun egzersiz programı, kilo kaybıyla metabolik bulgularının ve adet düzensizliğinin düzeldiği gözlemlenmiştir her ne kadar PCOS hastalığı kilo vermede metabolik bir zorluk olsa da semptomların düzelmesinin yöntemi, bu hastaların büyük çoğunluğunun kilolu olduğu düşünüldüğünde ideal kiloya ulaşmaktır. PKOS’lu kadınlar da medikal tedaviye destek olarak genel beslenme alışkanlıkları ile yaşam şeklinin değiştirilmemesi ve fazla olan vücut yağ ağırlığının azalmaması sonucunda, hastalığın komplikasyonlarının uzun süreli önlenememektedir. Obezite, menstrual siklus bozukluğu, hiperkolesterolemi, hirşutizm, cilt ve iştah sorunları, artmış kan glukoz düzeyi ve hormon dengesizliği gibi PCOS’un tipik semptomlarının beslenme tedavisi ile düzeldiği belirlenmiştir.

PCOS beslenme tedavisi nasıl olmalıdır?

PKOS’ta kan glukoz kontrolünün sağlanması için öğün atlanmamalı, özellikle kahvaltıya önem verilmeli ve düzenli öğün tüketilmelidir.

Tüketilen karbonhidrat türü kompleks karbonhidratlar olmalıdır. Basit şeker ve glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketimi oldukça azaltılmalıdır.

Diyetin posa ve lif içeriği artırılmalıdır. Posa ve lif açısından zengin besinler: sebze ve meyveler, tam tahıl ürünleri, kurubaklagillerdir.

Diyetin protein içeriğinin artırılması insülin duyarlığının artmasına, kilo vermeye ve üreme- endokrin işlevlerinin düzelmesine katkı sağlamaktadır. Ancak PCOS diyetinin protein miktarı artırılmasına dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diyette yağ tercihi daha çok çoklu doymamış yağ asitlerinden olmalıdır. Omega-3 yağ asitlerinin ek olarak alınması bu hastalar için önerilmektedir. Doymuş ve trans yağ tüketimi oldukça sınırlandırılmalıdır.

Fiziksel aktivite düzeyinin artırılması da düzenli beslenmenin yanında bu hastalar için önemlidir.

Su tüketiminin artırılması ve günlük içilmesi gereken suyun tamamlanması iştah kontrolünün sağlanması ve vücuttaki metabolik işlevlerin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi için önemlidir.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Rabia Yüncü Diğer Yazıları

03
MART

2021

İnsülin direnci ve tedavisi

Rabia Nur Yüncü'nün 'İnsülin direnci ve tedavisi' adlı köşe yazısı Devamı

07
ŞUBAT

2021

Kırk yıl hatırı olan içecek KAHVE

Rabia Nur Yüncü'nün 'Kırk yıl hatırı olan içecek KAHVE' adlı köşe yazısı Devamı

24
OCAK

2021

Kolesterolüm yüksek çıktı nasıl beslenmeliyim?

Rabia Nur Yüncü'nün 'Kolesterolüm yüksek çıktı nasıl beslenmeliyim?' adlı köşe yazısı Devamı

17
OCAK

2021

Depresyon ve Beslenme

Rabia Nur Yüncü'nün 'Depresyon ve Beslenme' adlı köşe yazısı Devamı

10
OCAK

2021

PCOS VE BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'PCOS VE BESLENME' adlı köşe yazısı Devamı

03
OCAK

2021

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME' adlı köşe yazısı Devamı

28
ARALIK

2020

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ

Rabia Nur Yüncü'nün ' SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ ' adlı köşe yazısı Devamı

20
ARALIK

2020

Sağlıklı Zayıflamak

Rabia Nur Yüncü'nün 'Sağlıklı Zayıflamak' adlı köşe yazısı Devamı

14
ARALIK

2020

Bağışıklık Sistemi

Rabia Nur Yüncü'nün 'Bağışıklık Sistemi' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Korkuteli Kızılaliler Göletinin Yapımı Hızla devam ediyor
Yaşam

Korkuteli Kızılaliler Göletinin Yapımı Hızla devam ediyor

Korkuteli Kızılaliler Göletinde çalışmalar devam ediyor. Gövde dolgusu ve dolusavak imalatlarının devam ettiği projede % 48 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken

Mabel Vip'ten Babalar Günü kampanyası
Tanıtım

Mabel Vip'ten Babalar Günü kampanyası

Türkiye'nin dört bir yanında hizmet veren Mabel Vip, Bucak Şubesinde yeni kampanya başlattı. Babalar günü kampanyasını kaçırmayın!

Bucak Belediyesinden çevre haftasında geri dönüşüm parkı
Yerel Yönetim

Bucak Belediyesinden çevre haftasında geri dönüşüm parkı

Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir çevre bırakmak hedefiyle çalışmalarını her geçen gün arttıran Bucak Belediyesi, 5 Haziran Çevre haftasında çevresel yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.

Buğday ve arpa fiyatlarını Erdoğan açıkladı
Bölgesel

Buğday ve arpa fiyatlarını Erdoğan açıkladı

4 saat 10 dakika süren Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buğday ve arpa fiyatlarını duyurdu.

Emekli maaşı ve ikramiyeler erken ödenecek
Bölgesel

Emekli maaşı ve ikramiyeler erken ödenecek

Kabine Toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere çifte müjde verdi.

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu
Yaşam

Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu

Bu yıl yaz aylarına denk gelen 2023 Kurban Bayramı'nı, tatile çıkmak için fırsat olarak gören vatandaşlar ise bayram tatilinin kaç gün olacağını merak ediyor. Peki, 2023 Kurban Bayramı ne zaman? Bayram tatili kaç gün olacak?