Rabia Yüncü

PCOS VE BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'PCOS VE BESLENME' adlı köşe yazısı

Rabia Yüncü

Polikistik over sendromu (PKOS) nedir?

İlk önce PCOS nedir? Hangi bireylerde daha sık görülür? Hastalığın semptomları nelerdir? gibi soruların cevabını vermek istiyorum. PCOS santral sinir sistemi, hipofiz, overler, adrenal bezler ve ekstra glandüler dokular arasında etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak, doğurganlık çağında kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. PCOS kronik seyreden, gelecekte yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen karmaşık bir hastalıktır. Karın bölgesi yağlanmasına bağlı oluşan obezite, diabetes mellitus, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, insülin direnci PCOS’lu hastalarda görülebilen olgulardır. Obezite, yüksek androjen salınımı ve insülin direnci PCOS’a zemin hazırlar ve hastaların %70’inde hirşutizm (aşırı tüylenme), adet düzensizliği görülür. Yapılan çalışmalar PCOS’lu hastaların %40-60’ının hafif şişman ve şişman grubunda olduğunu göstermiştir. Bu bireylerin beslenme tedavisi, uygun egzersiz programı, kilo kaybıyla metabolik bulgularının ve adet düzensizliğinin düzeldiği gözlemlenmiştir her ne kadar PCOS hastalığı kilo vermede metabolik bir zorluk olsa da semptomların düzelmesinin yöntemi, bu hastaların büyük çoğunluğunun kilolu olduğu düşünüldüğünde ideal kiloya ulaşmaktır. PKOS’lu kadınlar da medikal tedaviye destek olarak genel beslenme alışkanlıkları ile yaşam şeklinin değiştirilmemesi ve fazla olan vücut yağ ağırlığının azalmaması sonucunda, hastalığın komplikasyonlarının uzun süreli önlenememektedir. Obezite, menstrual siklus bozukluğu, hiperkolesterolemi, hirşutizm, cilt ve iştah sorunları, artmış kan glukoz düzeyi ve hormon dengesizliği gibi PCOS’un tipik semptomlarının beslenme tedavisi ile düzeldiği belirlenmiştir.

PCOS beslenme tedavisi nasıl olmalıdır?

PKOS’ta kan glukoz kontrolünün sağlanması için öğün atlanmamalı, özellikle kahvaltıya önem verilmeli ve düzenli öğün tüketilmelidir.

Tüketilen karbonhidrat türü kompleks karbonhidratlar olmalıdır. Basit şeker ve glisemik indeksi yüksek besinlerin tüketimi oldukça azaltılmalıdır.

Diyetin posa ve lif içeriği artırılmalıdır. Posa ve lif açısından zengin besinler: sebze ve meyveler, tam tahıl ürünleri, kurubaklagillerdir.

Diyetin protein içeriğinin artırılması insülin duyarlığının artmasına, kilo vermeye ve üreme- endokrin işlevlerinin düzelmesine katkı sağlamaktadır. Ancak PCOS diyetinin protein miktarı artırılmasına dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diyette yağ tercihi daha çok çoklu doymamış yağ asitlerinden olmalıdır. Omega-3 yağ asitlerinin ek olarak alınması bu hastalar için önerilmektedir. Doymuş ve trans yağ tüketimi oldukça sınırlandırılmalıdır.

Fiziksel aktivite düzeyinin artırılması da düzenli beslenmenin yanında bu hastalar için önemlidir.

Su tüketiminin artırılması ve günlük içilmesi gereken suyun tamamlanması iştah kontrolünün sağlanması ve vücuttaki metabolik işlevlerin sorunsuz bir şekilde yerine getirilmesi için önemlidir.

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Rabia Yüncü Diğer Yazıları

03
MART

2021

İnsülin direnci ve tedavisi

Rabia Nur Yüncü'nün 'İnsülin direnci ve tedavisi' adlı köşe yazısı Devamı

07
ŞUBAT

2021

Kırk yıl hatırı olan içecek KAHVE

Rabia Nur Yüncü'nün 'Kırk yıl hatırı olan içecek KAHVE' adlı köşe yazısı Devamı

24
OCAK

2021

Kolesterolüm yüksek çıktı nasıl beslenmeliyim?

Rabia Nur Yüncü'nün 'Kolesterolüm yüksek çıktı nasıl beslenmeliyim?' adlı köşe yazısı Devamı

17
OCAK

2021

Depresyon ve Beslenme

Rabia Nur Yüncü'nün 'Depresyon ve Beslenme' adlı köşe yazısı Devamı

10
OCAK

2021

PCOS VE BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'PCOS VE BESLENME' adlı köşe yazısı Devamı

03
OCAK

2021

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME' adlı köşe yazısı Devamı

28
ARALIK

2020

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ

Rabia Nur Yüncü'nün ' SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ ' adlı köşe yazısı Devamı

20
ARALIK

2020

Sağlıklı Zayıflamak

Rabia Nur Yüncü'nün 'Sağlıklı Zayıflamak' adlı köşe yazısı Devamı

14
ARALIK

2020

Bağışıklık Sistemi

Rabia Nur Yüncü'nün 'Bağışıklık Sistemi' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Bitki sağlığı kontrolleri tamam
Bölgesel

Bitki sağlığı kontrolleri tamam

Akdeniz’in en önemli tarım ilçelerinden olan Gazipaşa’da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri bitki sağlığı ile ilgili konularda arazide periyodik kontrollerine devam ediyor.

Manavgatlı boksör sözünü tuttu
Spor

Manavgatlı boksör sözünü tuttu

Sakarya'da 30 Mayıs-07 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenen ve 13 siklette 67 ilden 508 Erkek ve 340 Kadın sporcunun katıldığı Yıldız Erkekler ve Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonasında Manavgatlı Baran Dinç, 60 kg’da şampiyon oldu.

9 günlük bayram tatiline çıkacaklar dikkat! Sakın kandırılmayın
Bölgesel

9 günlük bayram tatiline çıkacaklar dikkat! Sakın kandırılmayın

TÜRSAB Başkanı Başdanışmanı Hamit Kuk, Kurban Bayramı’nda 9 gün tatile çıkmak isteyenleri kopya tatil sitelerine karşı uyardı. İşte detaylar...

Antalyalı karavan tutkunları fuarda bir araya geldi
Etkinlik

Antalyalı karavan tutkunları fuarda bir araya geldi

İlk kez düzenlenen kamp ve karavan fuarında aydınlatma yaşam ünitelerinden, güneş enerjisi panellerine, uydu sistemlerinden ısıtma soğutma gereçlerine kadar kamp ve karavanın her türlü ihtiyacını karşılayacak ürünler sergileniyor.

ABB'den okullara ipekböceği besleme seti
Yerel Yönetim

ABB'den okullara ipekböceği besleme seti

Antalya Büyükşehir Belediyesi ipekböcekçiliğinin yeniden yaygınlaştırması projesiyle okullara ve kreşlere dağıtılan ipekböceği besleme kitleriyle genç beyinler ipekböceğinin yaşamsal döngüsüne bizzat şahit oluyor.

Onları gören erkekler 'yalancı çobanlık' yapıyor
Bölgesel

Onları gören erkekler 'yalancı çobanlık' yapıyor

Antalya’nın dünyaca ünlü sahilindeki 34 kulede görev yapan cankurtaranlar, yaz sezonun açılmasıyla birlikte zorlu mesailerine başladı. İşte detaylar...