Rabia Yüncü

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME' adlı köşe yazısı

Rabia Yüncü

Bağırsaklar, vücudumuzda sindirim ve emilim görevini üstlenirler bu görevlerin yanı sıra bağırsaklarımızda sağlıklı yaşam için olmazsa olmaz çok sayıda mikroorganizma bulunur. Her organın kendine özel mikrobiyotası (flora) vardır. Mikrobiyota denildiğinde akla ilk gastrointestinal sistem (bağırsak sistemi) gelmektedir. Bağırsaklarımızdaki yararlı mikroorganizmalar, insan fizyolojisinin korunmasında, biçimlenmesinde, sürdürülmesinde, dengeli olmasında aktif rol oynar. Bağırsak mikrobiyotası en fazla mikroorganizma ve sinir hücresini içermesinden dolayı ‘ikinci beyin’ olarak adlandırılır. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarında ve metabolizmanın düzenli işleyişinde bağırsak mikrobiyotası önemli bir faktördür ve çevresel faktörlerden etkilenmektedir. Yapılan çalışmalar da bağırsak mikrobiyotasının kanserler, tip 2 diyabet, Alzheimer gibi kronik hastalıklarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Yapılacak bazı müdahalelerle bu hastalıkların önlenmesi mümkün olabilir fakat bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Sağlıklı bağırsak florasına sahip olmak bireyi bebeklikten yaşlılığa her dönemde belirli hastalıklardan korumada çok önemlidir. Doğum şekli bebeğin mikrobiyotasının gelişmesinde ilk basamaktır diyebiliriz, vajinal yolla doğan bebekler annenin vajinal ve dışkı bakterileri ile kolonize olurlar. Daha sonra bebeği anne sütüyle beslemek sağlıklı bağırsak florası için önemlidir. Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda ihtiyacı olan besin ögelerinin tamamı karşılayacak bir besin olmasının yanı sıra bebeğin bağırsak kompozisyonu üzerinde belirgin etki gösteren prebiyotik gibi diğer besin ögelerini içerir.

Sağlıklı bağırsak florası için yararlanılan besinler;

Prebiyotikler

Prebiyotik olarak adlandırılan, bakteri içermeyen ama yararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olan gıda bileşenlerinin bağırsak florasının oluşumu üzerinde önemli etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bitkisel besin ağırlıklı diyetle beslenme mikrobiyal floranın oluşmasını sağlar. Bu tür diyetlerde diyet lifi ve sindirilmemiş veya sindirilmeyen karbonhidratlar bolca yer alır ve bağırsaktaki mikrobiyel gelişim için besin maddesi olarak kullanılmaktadır.

Probiyotikler

Probiyotikler, bağışıklık sisteminin dengelenmesinde rol oynayan dost bakterilerdir. Ayrıca zararlı mikroorganizmalarla yarışa girerek onların bağırsak epitellerinden dolaşım sistemine girmesini engellemeye çalışırlar. Probiyotik takviyesi kullanmak bağışıklık sistemi hasatlıklarında önemlidir. Doğrudan bağışıklık yanıtını düzenlemek, bağırsak yüzeyindeki bariyer fonksiyonunu güçlendirmek ve hastalık yapıcı mikrobiyel ajanların büyümesini baskılamak ve böylece bağışıklık dengesinin devamını sağlamak. Probiyotiklerin bağışıklık sistemine olan etkileridir. Probiyotiklerin grip, nezle, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde başarılı olduğu ve bu hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu gösterilmiştir.

Diyet posası

Diyette posası; besin emilimini, alkol metabolizmasını, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını, dışkı hacmini ve ağırlığını, kalın bağırsak fermantasyonunu, bağırsak yapısını etkiler. Mide boşalmasını geciktirir, yeme isteğini azaltır, ince bağırsakta akışkanlığı azaltarak basit karbonhidratların emilimini azaltır. Diyet posası dışkılama sıklığı ve dışkı ağırlığını arttırarak bağırsakta oluşan artıkların ve toksinlerin hızla dışarı atılmasını sağlar. Doğal posa içeriği en yüksek besin grupları sırasıyla, kurubaklagiller (% 11-26), sert kabuklu meyveler (%5-14), tahıl ürünleri (%4-7.5), sebzeler (%3-4) ve meyvelerdir (%1-2). Çiğ olanlar pişmişlerden, kabuklu olanlar kabuksuzlardan daha çok diyet posası içermektedir. Rafinerizasyon işlemi arttıkça tahılların kepek ve özünün ayrılması ile posa içeriği büyük ölçüde azalmaktadır

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Rabia Yüncü Diğer Yazıları

03
MART

2021

İnsülin direnci ve tedavisi

Rabia Nur Yüncü'nün 'İnsülin direnci ve tedavisi' adlı köşe yazısı Devamı

07
ŞUBAT

2021

Kırk yıl hatırı olan içecek KAHVE

Rabia Nur Yüncü'nün 'Kırk yıl hatırı olan içecek KAHVE' adlı köşe yazısı Devamı

24
OCAK

2021

Kolesterolüm yüksek çıktı nasıl beslenmeliyim?

Rabia Nur Yüncü'nün 'Kolesterolüm yüksek çıktı nasıl beslenmeliyim?' adlı köşe yazısı Devamı

17
OCAK

2021

Depresyon ve Beslenme

Rabia Nur Yüncü'nün 'Depresyon ve Beslenme' adlı köşe yazısı Devamı

10
OCAK

2021

PCOS VE BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'PCOS VE BESLENME' adlı köşe yazısı Devamı

03
OCAK

2021

BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME

Rabia Nur Yüncü'nün 'BAĞIRSAK SAĞLIĞI İÇİN BESLENME' adlı köşe yazısı Devamı

28
ARALIK

2020

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ

Rabia Nur Yüncü'nün ' SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ ' adlı köşe yazısı Devamı

20
ARALIK

2020

Sağlıklı Zayıflamak

Rabia Nur Yüncü'nün 'Sağlıklı Zayıflamak' adlı köşe yazısı Devamı

14
ARALIK

2020

Bağışıklık Sistemi

Rabia Nur Yüncü'nün 'Bağışıklık Sistemi' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Bu sorun giderek yaygınlaşıyor!
Yaşam

Bu sorun giderek yaygınlaşıyor!

Bu sorun giderek yaygınlaşıyor! GAZ VE ŞİŞKİNLİKTEN KURTULMANIN 9 YOLU Modern çağın getirdiği hareketsizlik ve yanlış beslenme alışkanlıkları günümüzde bazı sağlık sorunlarının daha fazla yaygınlaşmasına neden oluyor. Gaz ve şişkinlik şikayeti de o sorunlar arasında yer alıyor. Acıbadem …

Bitki sağlığı kontrolleri tamam
Bölgesel

Bitki sağlığı kontrolleri tamam

Akdeniz’in en önemli tarım ilçelerinden olan Gazipaşa’da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri bitki sağlığı ile ilgili konularda arazide periyodik kontrollerine devam ediyor.

Manavgatlı boksör sözünü tuttu
Spor

Manavgatlı boksör sözünü tuttu

Sakarya'da 30 Mayıs-07 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenen ve 13 siklette 67 ilden 508 Erkek ve 340 Kadın sporcunun katıldığı Yıldız Erkekler ve Kadınlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonasında Manavgatlı Baran Dinç, 60 kg’da şampiyon oldu.

9 günlük bayram tatiline çıkacaklar dikkat! Sakın kandırılmayın
Bölgesel

9 günlük bayram tatiline çıkacaklar dikkat! Sakın kandırılmayın

TÜRSAB Başkanı Başdanışmanı Hamit Kuk, Kurban Bayramı’nda 9 gün tatile çıkmak isteyenleri kopya tatil sitelerine karşı uyardı. İşte detaylar...

Antalyalı karavan tutkunları fuarda bir araya geldi
Etkinlik

Antalyalı karavan tutkunları fuarda bir araya geldi

İlk kez düzenlenen kamp ve karavan fuarında aydınlatma yaşam ünitelerinden, güneş enerjisi panellerine, uydu sistemlerinden ısıtma soğutma gereçlerine kadar kamp ve karavanın her türlü ihtiyacını karşılayacak ürünler sergileniyor.

ABB'den okullara ipekböceği besleme seti
Yerel Yönetim

ABB'den okullara ipekböceği besleme seti

Antalya Büyükşehir Belediyesi ipekböcekçiliğinin yeniden yaygınlaştırması projesiyle okullara ve kreşlere dağıtılan ipekböceği besleme kitleriyle genç beyinler ipekböceğinin yaşamsal döngüsüne bizzat şahit oluyor.