Ruhittin Sönmez

Binaları yenilesek çare olacak mı?

Ruhittin Sönmez'in 'Binaları yenilesek çare olacak mı?' adlı köşe yazısı

Ruhittin Sönmez

Depremde yeni binalar da yıkıldı. Bu binalarla birlikte "1999 depremi öncesi yapılmış binalar riskli, yeni yönetmeliğin geçerli olduğu dönemde yapılanlar sağlam" tezi de yerle bir oldu.

Adıyaman'dan bir enkazın başından konuşan gazeteci Murat Ağırel bu enkazın, 5 yıl önce kentsel dönüşüm kapsamındayapılmış bir binaya ait olduğunu anlattı.

Yani buradaki mülk sahipleri "depreme dayanıklı olsun" diye var olan binalarını yıktırıp, "yeni yönetmeliğe göre" yapıldığı zannıyla bir müteahhite yenisini yaptırmışlar. Ama canlarının, sevdiklerinin, mallarının enkaz altında kalmasına engel olamamışlar.

Elbette yeni binalar daha sağlam ve bunlarda yıkılma oranı çok düşük. Yönetmeliğimiz de neredeyse mükemmel. Ama uygulamada görülen bu kötü örneklerin yaptığı güven tahribatı çok büyük.

****

Kendisine mikrofon uzatılan her uzman "şimdi depremden ders çıkarmak zamanı" diye konuşuyor.

Hadi ders çıkaralım, oturduğumuz binaların testlerini yaptıralım ve "depreme dayanmaz" raporu verilirse de yıktırıp yenisini yaptıralım.

Bunları yaptırmak kolay mı? Değil. Ucuz mu? O da değil.

Böyle bir ders çıkarmanın vatandaşa maliyeti neler bir bakalım.

***************************

YENİLEMENİN VATANDAŞA MALİYETİ

Binaların depreme dayanıklı olup olmadığının ölçülmesi devletin görevi olmalı. İster Şehircilik Bakanlığı ister Belediyeler, devletin bir biriminin bu tespitleri yapması lazımdı.

Diyelim ki muhtemel İstanbul depreminin etkileyeceği illerden birinde oturuyorsunuz. Şu anda İstanbul'da yaşayan milyonlarca insan gibi binanızın depreme direncini merak ediyorsunuz. Devlet de şimdiye kadar böyle bir ölçüm yapmamış.

"Eh ne yapalım, candan daha kıymetli bir şey var mı?" dediniz. Bir yetkili mühendislik firmasıyla anlaştınız, parasını verdiniz ve yapılan inceleme sonucu binanıza çürük raporu verildi.

Mevzuata göre, vatandaşa riskli yapının belirlenmesinden sonra 60+30 günlük bir süre tanınıyor. 90 gün içerisinde yapının tahliyesi ve yıkımına ilişkin bir süreç işliyor.

Yani o binada oturmanız artık mümkün olmuyor. Bu yüzden vatandaşlar bu işlem için Belediyeye ve yetkili mühendislik firmalarına başvuruda bulunmuyor.

Bu sebeple İstanbul Büyükşehir Belediyesi "hızlı bina taraması yöntemi" ile talep edilen binalarda tespit yapmaya çalışıyor. Bu yöntemle sorunlu olduğu belirlenen binalar direkt riskli yapı olarak kodlanmadığından binanın boşaltılması zorunlu değil. Çünkü sadece bir ön değerlendirme sayılıyor.

Diyelim ki, tam değerlendirme yapıldı, binanız "riskli yapı olarak kodlandı" ve yenilemeye karar verildi. Binanın yıkılması halinde, imar durumuna göre, her yerde aynı yükseklik ve büyüklükte bina yapma imkânı verilmiyor. Yeni binanın dairelerinin sayısı ve metrekaresi düşük olabiliyor.

Hadi farz edelim, aynı büyüklükte ve aynı sayıda daire yapılabiliyor olsun. 100 metrekarelik bir daire için yaklaşık (müteahhite maliyeti + kârı + beklenmeyen giderler toplamı olarak) ortalama 2 milyon TL ödenmesi gerekiyor. Daire büyüdükçe maliyet aynı oranda artıyor.

Üstelik inşaat süresince başka bir binada kiralık daire bulmanız ve en ucuzu 10-20 bin TL mertebesinde aylık kira bedeli de ödemeniz gerekiyor. İnşaat süresi boyunca yani en iyimser tahminle 1,5 - 2 yıl kira ödeyeceksiniz demek. Bu durumda devlet kira yardımı yapıyor ama çok yetersiz miktarda (aylık 1.150 TL, İstanbul'da 1.500 TL).

Yıkılacak binalardaki kiracıların da işi zor. Yeni daire arayacaklar ve bulurlarsa muhtemelen mevcut kiralarının çok çok üstünde kira ödemek zorunda kalacaklar.

Konut yenilemesi için gerekli meblağları ödeyebilecek mülk sahiplerinin oranı sizce ne kadardır?

Banka kredileri devreye sokulabilir. Fakat bu meblağda krediyi bankalar herkese vermez. Ocak ayında başlatılan "Yeni Evim Kampanyası"nın şartlarında kredi sağlanırsa, 10 yıl vadeli 2 milyon TL kredi alabilenlerin ödemeleri gereken taksitleri aylık 25 bin TL, 4 milyon TL kredi için 50 bin TL civarında olacaktır. Bu taksitleri ödeyebilecek olanların oranı sizce ne kadardır?

***************************

GÜVEN NASIL VERİLECEK?

Kentsel dönüşümle yenilenmesi ve güçlendirilmesi gereken binaların sayısı çok yüksek. Bakan Murat Kurum'a göre, "Türkiye'de 6,7 milyon bina riskli statüsünde. İstanbul'da 5,9 milyon konut var. Bunun 1,5 milyonu riskli, 300 bini acilen dönüşmesi gereken yapılar."

"İstanbul'da 7,5 büyüklüğünde bir depremde hafif, orta ve yüksek hasar alabilecek bina sayısının 500 bine ulaşacağı öngörülüyor."

Siz, bu riskli yapılardan birinde oturmak istemediğiniz için, yukarıda yazdığım bütün bu zorlukları aştınız diyelim. Bir müteahhitle anlaştınız ve şansınız yaver gitti, süresinde evinizi teslim aldınız.

Peki, artık deprem olduğunda evinizin yıkılmayacağından emin olabilecek misiniz?

İşte K. Maraş merkezli depremlerde yeni yapılan ve kentsel dönüşümle yenilenen binaların yıkılması bu güven duygusunu da yıktı.

****

O halde öncelikle devletin kentsel dönüşüm kararı verilen yerlerde yapılacak yeni binalarda yönetmelik kurallarının harfiyen uygulanmasını sağlayacak sağlam bir denetim mekanizması kurması lazım.

Ayrıca yönetmeliği ihlal eden müteahhitlere çok ağır yaptırımlar uygulamasını sağlayacak yasal düzenlemeler gerekiyor.

Alınacak bu gibi önlemlerle devletin deprem dirençli şehirler oluşturması ve vatandaşlarımıza oturduğu binanın depreme dayanıklı olduğu güvenini verebilmesi gerekiyor.

Bunun için ne kadar zamanımız var bilmiyoruz. Ama hiç vakit geçirmeden başlamak gerekiyor.

Kaynak var mı? Siyasi tercihe bağlı.

İBB'nin hazırladığı rapora göre "İstanbul'da son 20 yılda tamamlanan ve yapımı devam eden büyük ölçekli inşaat projelerinden ve imara açılan alanlarda üretilen inşaat alanlarından elde edilen 1,4 trilyon lira maddi kazançla (üretilen rant ile) İstanbul'daki orta ve üzeri riskli yapıların tamamı dört kere dönüştürülebilirdi."

Siyasetin tercihi rantı, müteahhite aktarmak değil, kamu yararına kullanmak olursa kaynak bulunur.

Ruhittin Sönmez

20 Şubat 2023

Bu içerik size ne hissettirdi?

 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  GÜLDÜM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  ŞAŞIRDIM
 • 0
  ÜZÜLDÜM
 • 0
  KIZDIM
 • 0
  SEVDİM

Yorumlar (0)

Bu içerik ile ilgili henüz yorum yazılmamış

Ruhittin Sönmez Diğer Yazıları

18
EYLÜL

2023

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar

Ruhittin Sönmez'in 'Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la uğraşanlar' adlı köşe yazısı Devamı

14
EYLÜL

2023

Acıların sebebini duymak çok sıkıcı

Ruhittin Sönmez'in 'Acıların sebebini duymak çok sıkıcı' adlı köşe yazısı Devamı

11
EYLÜL

2023

Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa

Ruhittin Sönmez'in 'Bir tarafta açlar, bir tarafta şatafat ve israf varsa' adlı köşe yazısı Devamı

06
EYLÜL

2023

Devlet yalan söyler mi?

Ruhittin Sönmez'in 'Devlet yalan söyler mi?' adlı köşe yazısı Devamı

04
EYLÜL

2023

Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?

Ruhittin Sönmez'in 'Rüşvetle mücadele yargıda mı siyaset meydanında mı olur?' adlı köşe yazısı Devamı

31
AĞUSTOS

2023

TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA

Ruhittin Sönmez'in 'TÜRKİYE UÇUYOR, YOLCULAR UYKUDA' adlı köşe yazısı Devamı

28
AĞUSTOS

2023

İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği

Ruhittin Sönmez'in 'İYİ Parti ve Türk Milliyetçiliği' adlı köşe yazısı Devamı

21
AĞUSTOS

2023

SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ

Ruhittin Sönmez'in 'SİYASİ AHLAK YASASI VE ŞENGEN VİZESİ' adlı köşe yazısı Devamı

14
AĞUSTOS

2023

SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?

Ruhittin Sönmez'in 'SÖZ VERİLEN DEPREM KONUTLARI YAPILABİLECEK Mİ?' adlı köşe yazısı Devamı

10
AĞUSTOS

2023

FAZLA ABARTMAYIN

Ruhittin Sönmez'in 'FAZLA ABARTMAYIN' adlı köşe yazısı Devamı

İlgili Haberler

Hatay'da depremin yerle bir ettiği enkaz kentten geriye moloz dağları kaldı
Yaşam

Hatay'da depremin yerle bir ettiği enkaz kentten geriye moloz dağları kaldı

Asrın felaketinin vurduğu Hatay’da enkazın büyük çoğunluğunun kaldırılmasıyla farklı noktalarda devasa moloz dağları oluştu. Devamı haberimizde....

Diyarbakır'da depremde yıkılan apartmanla ilgili müttehit ve arsa sahibine dava açıldı
Bölgesel

Diyarbakır'da depremde yıkılan apartmanla ilgili müttehit ve arsa sahibine dava açıldı

Diyarbakır'da depremde yıkılan apartmanla ilgili 2 müttehit ve arsa sahibi hakkında dava açıldı

MAKÜ, depremzede öğrencilere toplumsal dayanışmayı gösterdi
Bölgesel

MAKÜ, depremzede öğrencilere toplumsal dayanışmayı gösterdi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), yeni eğitim öğretim döneminde depremzede öğrencilere kısmi zamanlı çalışma ve beslenme bursu vereceğini açıkladı.

Japon deprem uzmanı muhtemel İzmir Depremi için konuştu
Bölgesel

Japon deprem uzmanı muhtemel İzmir Depremi için konuştu

Japon deprem uzmanından İzmir için korkutan açıklama

 Betimar Araştırma tarafından kendi öz kaynakları ile yapılan siyasi araştırma sonuçları bölge milletvekillerinin karnesini de ortaya koydu.
Bölgesel

Betimar Araştırma tarafından kendi öz kaynakları ile yapılan siyasi araştırma sonuçları bölge milletvekillerinin karnesini de ortaya koydu.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı 11 ili etkileyen yüz yılın felaketinde en büyük yıkım ve acının yaşandığı Hatay’ın 1 yıl gibi kısa sürede yeniden ayağa kaldırılması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Burdur için korkutan deprem senaryoları!
Bölgesel

Burdur için korkutan deprem senaryoları!

6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen iki büyük depremin ardından, deprem uzmanlarının uyarıları ve olası Burdur deprem senaryoları daha da dikkat çekiyor.